Slovensko testuje přepravu plynu na Ukrajinu

Bratislava/Kyjev - Slovenský dopravce plynu Eustream zahájil testování plynovodu, který spojuje slovenské Vojany a ukrajinský Užhorod. Testovací fáze takzvaného reverzního režimu má trvat do počátku září, poté by mělo potrubí začít přepravovat plyn z EU na Ukrajinu. Dohoda o dodávkách platí do konce roku 2019.

„Testovací provoz začal v deset dopoledne na kompresorové stanici Veľké Kapušany a na plynovodu Užhorod-Vojany,“ řekl představitel firmy Eustream. „Komerční využití plynovodu začne 2. září.“ Podle dřívějších informací by dodávky plynu ze Slovenska mohly činit až deset miliard krychlových metrů ročně, což odpovídá téměř pětině ukrajinské spotřeby.

Přeprava plynu ze Slovenska na Ukrajinu je součástí evropské reakce na přerušení dodávek suroviny z Ruska pro ukrajinské odběratele. Rusko se k tomuto kroku odhodlalo v polovině letošního června poté, co Kyjev neuhradil do stanoveného termínu dluh za odběr suroviny.

Dohodu o zpětných dodávkách plynu ze Slovenska na Ukrajinu přes záložní plynovodní vedení podepsali zástupci Eustreamu a ukrajinské firmy Ukrtransgaz koncem dubna. Kyjev původně počítal s využitím existujícího tranzitního plynovodu, kterým proudí ruský plyn do západní Evropy. Toto řešení by si podle Bratislavy i Evropské komise ale vyžádalo souhlas Moskvy.