UniCredit nakoupila akcie O2 za miliardy

Praha - UniCredit Bank nově ovládá 5,68procentní podíl v českém telekomunikačním gigantu O2 Czech Republic. Banka se tak stala po skupině PPF druhým největší akcionářem v O2. Hodnota podílu je nyní zhruba 5,2 miliardy korun, uvádí deník E15. 

Banka cenné papíry získala od investorů, kteří neuspěli s prodejem svých podílů PPF v rámci povinné nabídky odkupu akcií. E15 uvádí, že UniCredit nedokázala svým klientům tuto transakci zprostředkovat a PPF její kolektivní nabídku odmítla kvůli formálním chybám.

mluvčí české UniCredit Bank Petr Plocek

„UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia nakoupila 17,48 milionu akcií společnosti O2 CR od investorů, jejichž akcie nebyly akceptovány v rámci povinného odkupu. Nákup byl uskutečněn v souladu s regulatorními požadavky.“ 


UniCredit údajně koupila akcie na sebe, aby si zachovala jméno a zároveň se vyhnula žalobám o náhradu škody. Ty by totiž ústavu hrozily v případě, že by svou chybou zmařil minoritním akcionářům možnost prodat akcie PPF za cenu stanovenou ČNB a zároveň je nedokázal prodat za stejnou cenu na trhu.

„Při současných cenách akcií O2 (298 korun) není vyloučeno, že UniCredit na celé transakci bude profitovat. Kurz se aktuálně nachází nad cenou povinné nabídky k odkupu a blíží se termín rozhodného dne pro výplatu dividendy,“ myslí si makléř Brokerjetu ČS Josef Novotný.

PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera získala v české Telefónice 65,9 procenta akcií a ve slovenské 100 procent od španělské Telefóniky SA letos v lednu. Cena za transakci byla 63,6 miliardy korun. Bývalý majoritní vlastník Telefónica si v O2 podržel pět procent akcií.