DPP si došlápne na neplatiče. První varování přijdou tento týden

Praha – Černým pasažérům již brzy zaklepe na dveře Česká pošta, která se chystá vymáhat pokuty u více než 100 tisíc cestujících, kteří se v minulosti přepravovali bez jízdenky. Jejich dluh pražskému Dopravnímu podniku celkově sahá k téměř 700 milionům korun.

Video Dopravní podnik v Praze chce vymáhat dluhy
video

Dopravní podnik v Praze chce vymáhat dluhy

Proč hodlá pohledávky vymáhat právě Česká pošta? Finanční závazky z let 2012 a 2013 totiž odkoupila od dopravního podniku inkasní společnost Fidentia. Ta se posléze dohodla s poštou, která chce dlužníky oslovit v několika vlnách prostřednictvím své služby DINO.

První várku upomínkových dopisů rozešle pošta dlužníkům již zítra. Ti pak budou moci částku uhradit na pobočce, nebo si případně dohodnout splátkový kalendář.

  • Pokud dlužník dluh uzná a rozhodne se ho zaplatit, sníží se o 500 Kč, a zároveň nemusí zaplatit úroky za dobu existence dluhu.

U většiny pohledávek přistoupila Fidentia k jejich soudnímu vymáhání. Pokud dlužníci přistoupí na nabídku služby DINO, vyhnou se možné exekuci, protože věřitel soudní řízení zastaví.

Od roku 2012 řešilo DINO sta tisíce pohledávek. Úspěch slavilo při zakázce pro Český rozhlas na podzim loňského roku, kdy z 12 tisíc oslovených domácností, které dlužily za zákonnou platbu rozhlasového poplatku, svůj dluh uhradila polovina z nich. DINO navíc nabývá na významu od letošního července, kdy si advokáti nemohou účtovat za řešení dluhů vyšší ceny a přestává být pro ně zajímavé vymáhání drobných částek od velkého počtu dlužníků.