Česko má nového investora: Španělé investují čtvrt miliardy

Madrid/Praha – Česko má po Nexenu, Hyundai Mobis nebo Amazonu dalšího investora. Stal se jím španělský výrobce autodílů Gonvarri Corporación. Zkušební provoz v průmyslové žatecké zóně Triangle zahájí už na podzim. Firma počítá s počáteční investicí 247 milionů korun.

Přítomnost nového investora by mohla znamenat vypsání nových pracovních míst. A i když se zdaleka nejedná o nejvyšší letošní investici, má podle Svazu průmyslu a dopravy velký význam. Kromě dalších možností zaměstnání u subdodavatelů může totiž do země přilákat nové významné hráče.

  • Gonvarri Corporación požádala o investiční pobídky, ty jsou však ještě v procesu schvalování.

Pozitivní reference je důležitá zejména pro ostatní firmy a další případné investory. Např. asijští investoři podle ředitele agentury Czechinvest (která se na investici podílela) Ondřeje Votruby na pozitivní odkazy hledí velmi značně.

Kladná doporučení a posudky mají nota bene vysokou váhu zejména v současné konkurenci. Česká republika patří mezi nejdražší země Visegrádské čtyřky a okolní státy ji v leckterých investičních faktorech porážejí (např. Polsko). V čem však Česko vyniká, je pracovní síla, která je zdatně technicky vzdělaná. O každou investici se ale s ostatními zeměmi i nadále přetahujeme, dodal Votruba.