ČEZ chce získat miliardový podíl Enelu ve Slovenských elektrárnách

Milán/Praha - Energetická společnost ČEZ se zajímá o převzetí dvoutřetinového podílu v největším slovenském výrobci elektřiny Slovenské elektrárne (SE), který prodává italská energetická skupina Enel. Informoval o tom italský finanční list Il Sole 24 Ore. Oficiální nabídku chce prý ČEZ předložit v následujících dnech.

„Mohu potvrdit, že se nyní připravujeme na zahájení oficiální diskuse o prodeji,“ potvrdila mluvčí ČEZu Barbora Půlpánová. Zmiňovat další podrobnosti je ale podle ní předčasné. Informované zdroje agentury Reuters v červnu sdělily, že zájem o koupi podílu v SE vyjádřilo několik společností. Podle starších zpráv italských médií se o podíl zajímal ruský koncern Rosatom a čínský kolos CNNC.

Zdroj agentury Reuters z českého energetického sektoru pak zdůraznil, že o podíl v SE má zájem i český Energetický a průmyslový holding (EPH). Ten už působí ve slovenském plynárenství. EPH je největším dodavatelem tepla a druhým největším dodavatelem elektřiny v České republice.

Prodej 66 procent akcií SE je součástí plánu nejzadluženější evropské energetické společnosti prodat majetek v hodnotě 4,4 miliardy eur (122 miliard korun). Firma tím chce snížit dluh na přibližně 37 miliard eur (více než bilion korun).

Obchod by letos mohl být jednou z největších transakcí v energetice

Analytici podle ekonomického listu The Wall Street Journal odhadují hodnotu slovenského podílu na zhruba dvě miliardy eur. Případný obchod by mohl být v letošním roce jednou z největších transakcí v energetickém sektoru.

Enel ovládl slovenského výrobce elektřiny v roce 2006, kdy v soutěži o dvě třetiny akcií podniku zvítězil právě před ČEZem a ruským podnikem RAO UES. Za kontrolní podíl v SE zaplatil 840 milionů eur (podle současného kurzu 23,4 miliardy korun). Zbylých 34 procent akcií vlastní slovenský Fond národního majetku.