Úlevy pro obnovitelnou energii mají být minulostí

Praha - Obchodníci se zelenou energií mají po výhodách. Ministerstvo financí totiž navrhuje v rámci připravovaného energetického balíčku zrušení osvobození od daní u energie z obnovitelných zdrojů. Obchodníci s ní by pak zaplatili o čtvrt miliardy více, než je tomu teď. Domácnosti by ale změnu pocítit neměly.

Zdroj: ISIFA/Thinkstock Autor: iStock/GenchoPetkov

Změny navrhované ministerstvem financí pocítí hlavně samotní obchodníci se zelenou energií. Současná daň teď činí 28,30 koruny na jednu megawatthodinu. Při roční výrobě zelené elektřiny jde pak o zhruba 262 milionů korun. Stát získal loni na dani 1,3 miliardy korun. Po zrušení výjimky se inkaso vyšplhá přes 1,5 miliardy, píše deník E15. 

Lidé by si za elektřinu připlácet neměli

Domácností se přitom plány resortu nijak nedotknou, říká analytik poradenské společnosti ENA Jiří Gavor. Podle něj ceny pro maloodběratele zůstanou stejné, pouze obchodníci si musí snížit marže. „Ceny silové elektřiny určuje evropský trh a toho změny nebudou vůbec zajímat,“ dodal Gavor pro Ekonomiku ČT24.

Jan Palaščák, ředitel firmy Amper Market

„Zrušení výjimky bude mít největší dopad na velkoodběratele elektřiny… Firmy si osvobození od daně hlídají jako možnost pro snížení nákladů a v tendrech na dodavatele elektřiny jeho vyčíslení požadují jako samostatnou položku.“ 


Změna by se nejvíce měla dotknout polostátního ČEZu, který má 40procentní podíl na trhu. Celkové dopady ale sám zatím odhadovat nechce. Energetický gigant teď těží z daňové výjimky pro své přehradní vodní elektrárny, v nichž loni vyrobil přes dva miliony megawatthodin daňově osvobozené elektřiny. 

Nejde však o jediný bod nového „energo-balíčku“. Asi nejdůležitější změnou pro firmy je platba za systémové služby. Tedy za takové, které pomáhají zabezpečit stabilitu celé přenosové soustavy. Celkem sedm miliard korun dosud platili samotní spotřebitelé. Ministerstvo navrhlo, že od roku 2016 by se mohli až 30 procenty podílet na této částce samotní výrobci energie. 

Ne všichni výrobci by ale platili stejně. Větší částka by napřesrok připadla na majitele méně předvídatelných zdrojů, jako třeba větrných a solárních elektráren. Naopak menší na stabilní jaderné.