Premiér plánuje revizi výdajů rozpočtu, schodek bude nižší

Praha – Rozpočet na letošní rok by se podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) ještě mohl změnit. Na podzim o tom chce jednat s koaličními partnery. Premiér to prohlásil v Otázkách Václava Moravce. Také potvrdil dřívější informace resortu financí, že schodek státního rozpočtu by se díky příznivému výběru daní mohl snížit na zhruba 90 miliard korun z původně plánovaných 112 miliard.

Účelem dodatečné revize výdajů státního rozpočtu je podle Sobotky co nejlépe využít všechny finanční prostředky, které byly na letošní rok připraveny, a podpořit tak hospodářský růst. Premiér upřesnil, že celkové výdaje zvyšovat neplánuje, změnit se ale může účel, ke kterému vláda peníze použije.

„Jsme v rámci koalice dohodnuti, že budeme mluvit o tom, jak využijeme prostředky, které máme na letošek rozpočtovány, k posílení hospodářského růstu. Chceme udělat určitou revizi, jak budou peníze do konce roku utraceny,“ avizoval ministerský předseda.

Sobotka předpokládá, že tuzemská ekonomika poroste v letošním i příštím roce o 2,5 %. „Nemáme signály o tom, že by se blížilo ekonomické ochlazení,“ uvedl s tím, že letošní deficit by se mohl snížit o 20 miliard korun oproti plánu. I proto hodlá premiér provést inventuru výdajů tak, aby v rozpočtu nezůstaly nevyčerpané zdroje. „Aby se nám nestalo to, co se odehrálo v loňském roce, že například ministerstvo dopravy nestihlo utratit 12 miliard korun,“ doplnil předseda vlády.

Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka
Zdroj: ČTK
Autor: Roman Vondrouš

V příštím roce kabinet nadále počítá se schodkem ve výši 100 miliard korun. Návrh zákona o státním rozpočtu by měl definitivně schválit a následně poslat do sněmovny do konce září.

Ministři do rozpočtu na rok 2015 zahrnuli mimo jiné posílení výdajů na obranu. Reagují tak na situaci v Severoatlantické alianci, kterou minulý rok až ze tří čtvrtin financovaly Spojené státy. Výdaje resortu obrany by měly stoupnout na 43,5 miliardy korun. „Nejde jenom o příští rok, ale taky o roky 2016 a 2017, abychom garantovali efektivní nárůst výdajů na obranu,“ slíbil premiér Sobotka.

Pravicové opozici se stomiliardový schodek zdá vysoký. Vláda podle ní zbytečně utrácí a nepřemýšlí o budoucnosti. „To je úplně stejná politika, kterou tady už pan Sobotka jednou praktikoval jako ministr financí a zdědili jsme po něm velké dluhy,“ říká místopředseda ODS Jan Zahradil.

Následující týdny budou pro koalici vůbec klíčové. Kromě projednávání rozpočtu se dostane i na schvalování služebního zákona – své výhrady k němu přednese v úterý přímo ve sněmovně prezident Miloš Zeman.