Padesátníkům a dvacetikorunám dneškem odzvonilo

Praha – Dneškem skončila možnost vyměnit si na pobočkách České národní banky (ČNB) neplatné padesátihaléře a papírové dvacetikoruny. Lidé měli na jejich výměnu šest let, ve starých bankovách a mincích jim ale stále zůstávají v součtu stovky milionů korun. 

Mezi lidmi zůstalo zhruba 365 milionů kusů padesátihaléřů a 5,2 milionu kusů dvacetikorun. „ČNB čeká na ukončení možnosti jejich výměny a pak je prodá jako hliník, aniž by je bylo nutné předtím ničit,“ upřesnila banka. Bankovky pak budou rozřezány na bankovkovou drť. Tu centrální banka mimo jiné využívá v různých baleních podle hodnoty rozdrcených bankovek i jako dárkový předmět.

Některé neodevzdané dvacetikorunové bankovky půjde ovšem i prodat. Mohou totiž mít i sběratelskou hodnotu, záleží ovšem na jejich stavu. Pokud je bankovka ve stavu novém (neprošla oběhem) a je z nízké série (z prvních tištěných série A nebo B), pak může mít vyšší sběratelskou hodnotu. Nejedná se ale o nějaké závratné sumy. Takové dvacetikorunové bankovky se pohybují na sběratelském trhu cca kolem 200 Kč," vysvětlil marketingový manažer České mincovny Lukáš Jokl.

Padesátníky nikdy vzácnými nebudou, bylo jich totiž vydáno obrovské množství. Cenu tak mají hlavně pro hráče mariáše či jiných karetních her. 

Další bankovkou, kterou čeká stejný konec jako dvacetikorunu, je papírová padesátikoruna. Její platnost byla ukončena ke konci března 2011. Vyměnit ji je možné do konce března 2017.