Nové hi-tech pásy vyrobí elektřinu díky brždění aut

Berlín – Silnice, která vyrábí sama elektřinu – a to pouze tím, že po jejím povrchu jezdí auta. Projekt zavánějící verneovskými vizemi nyní uskutečnili vědci z Itálie. Speciální dlažba totiž převádí energii z pohybu aut na čistý zdroj energie. Vozovka nutí auta přibržďovat, a proto také přispívá k bezpečnosti provozu. Její výkonnost je prý srovnatelná s menším solárním polem.

Nová technologie s názvem LYBRA připomíná obyčejné gumové dlaždice. Díky převodu kinetické energie na elektrickou ale mají vozy šanci znečišťování alespoň zčásti kompenzovat. „Nabízíme inovativní chytrý systém, který absorbuje energii tím, že vozy zpomaluje,“ dodává ředitel vývojářské firmy Andrea Pirisi.

Energie, kterou vůz vynaloží na brzdění, se pak převádí do generátorů. Sytém se proto umísťuje všude tam, kde je potřeba snížit rychlost – tedy v okolí kruhových objezdů, přechodů pro chodce nebo vjezdů na parkoviště. Před jeho uvedením na trh je ale potřeba provést zátěžové testy. Vědci si totiž musí být jisti, že dlažba obstojí i v nejhustším provozu.

Několik metrů dlouhý pás vyrobí 100 tisíc kilowatthodin za rok. Jde o stejné množství energie, jaké vyprodukuje pole se solárními panely o velikosti tří tenisových kurtů. Tato elektřina se pak dá využít v daném místě nebo prodat do národní elektrické sítě.