ŘLP vybralo francouzskou firmu Thales pro dodávku systému pro řízení letadel

Praha - Řízení letového provozu vybralo v tendru francouzskou firmu Thales jako dodavatele systému pro řízení letadel. Cena zakázky je asi jedna milarda korun. „Na základě doporučení hodnotící komise generální ředitel ŘLP Jan Klas rozhodl, že dodavatelem nového hlavního systému pro řízení letového provozu bude francouzská společnost Thales,“ uvedl mluvčí státního podniku Richard Klíma. Rozhodujícími kritérii pro výběr byly cena, harmonogram realizace a splnění požadavků na dovednosti nového systému. ŘLP hodlá vyměnit software i hardware, včetně vybavení řídícího sálu.

Kromě francouzské společnosti jednali dispečeři se španělskou společností Indra. Konečná cena vítězné nabídky představuje 35,5 milionu eur (979,5 milionu korun), uvedlo ŘLP. Výběr nového hlavního systému, který má leteckou dopravu nad Českem řídit minimálně do roku 2025, nebyl jednoduchý. Původní vyjednávací řízení se společnostmi Indra a Thales ŘLP loni v září zrušilo. Podle oficiálního oznámení proto, že ani jeden z uchazečů nesplnil technické podmínky. Neoficiálně se v médiích spekulovalo o možném vlivu tehdejšího ministra dopravy Zdeňka Žáka, který se předtím neúspěšně pokoušel sesadit šéfa ŘLP Klase. Za toho se ostře postavily odbory a pohrozily stávkou.

Na nový systém by měl podnik přejít v letech 2016 a 2017, vydržet má minimálně do roku 2030. Zakázku firma zaplatí zaplatí ze svých zdrojů. Dosavadní systém Eurocat 2000 od společnosti Thales, za který podnik zaplatil rovněž zhruba miliardu korun, přestává přes řadu vylepšení vyhovovat potřebám provozu. Systém funguje od roku 2001, kdy Českou republiku přelétlo zhruba 310 tisíc letadel. V roce 2011 už to bylo přes 710 tisíc strojů a výhledy do budoucna hovoří o dalším růstu.

Státní podnik Řízení letového provozu České republiky vznikl v lednu 1995. Poskytuje veřejné letecké služby uživatelům vzdušného prostoru České republiky a na letištích Praha - Ruzyně, Brno - Tuřany, Ostrava - Mošnov a Karlovy Vary.