Čína udeřila na znečišťovatele, zaplatí více

Peking Čínské podniky budou muset víc dbát na životní prostředí. Vláda jim chce totiž zdvojnásobit pokuty za vypouštění odpadních látek. Dosavadní poplatky je totiž k omezování emisí příliš nemotivovaly. Tvrdší podmínky začnou platit od poloviny příštího roku.

Zdroj: ISIFA/Thinkstock Autor: Hemera/Charles Binns

Běžný obrázek známý z čínských měst je následující: miliony aut chrlících výfukové plyny, tisíce kouřících komínů nebo špinavá páchnoucí voda vytékající do volné přírody. Firmám by se ale teď zamořování svého okolí mohlo pořádně prodražit. 

Wang Jinnan, čínské ministerstvo ochrany životního prostředí

„V minulosti jsme nechali poplatky za znečišťování velmi nízké. Vzhledem ke kapacitám podniků ale přitom šlo jen o polovinu skutečných nákladů, které stát vynaloží na odstranění zamoření.“


Podle proděkanky Renmin University of China Wu Jiana nové ceny poslouží jako páka pro firmy, aby více hlídaly své emise. „Měly by se ale zavést i další kontrolní mechanismy, například pravidelné nezávislé inspekce,“ dodává Wu Jian.

Opatření se dotkne hlavně tepláren, oceláren a papíren, které vypouštějí nejvíce škodlivin. Princip bude jednoduchý: kdo se bude víc snažit, ten bude platit méně. Vláda se k tomuto kroku rozhoupala kvůli tlaku veřejnosti, která si stěžuje na zhoršující se životní prostředí.