Diskuse o rozpočtu odložena, Babiš čeká pouze kosmetické úpravy

Praha – Vláda na dnešním jednání přerušila projednávání návrhu státního rozpočtu na příští rok. Ministři se k němu znovu vrátí 22. září. Ministerstvo financí rozpočet navrhuje se schodkem 100 miliard korun, podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) ho čekají maximálně kosmetické úpravy. Řekl to v rozhovoru pro Českou televizi. Diskuse se ale povede ještě o výši peněz na vědu a výzkum, které nyní distribuuje každý resort zvlášť. Babiš chce, aby je přerozdělovalo například nové ministerstvo. Vláda bude ještě diskutovat o tom, zda vzrostou platy justiční stráži a vězeňské službě o 5 procent tak, jak to plánuje i pro policisty a hasiče.

„V rámci vědy a výzkumu tečou peníze z jedenácti resortů, bohužel to nemá střechu a nikdo to zásadním způsobem neřídí, protože jednotlivé resorty jsou decentralizovány a každý má svoji vědu a výzkum,“ upozornil Babiš. Podle něj by bylo zapotřebí, aby tuto kompetenci mělo malé ministerstvo.

Přitom kabinet už má vicepremiéra pro vědu a výzkum Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL), který má kancelář na Úřadu vlády a má vědu a výzkum na starosti. Už teď připravuje centralizaci vědy pod jednu střechu. „Moje snaha je tuhle věc rozklíčovat a navrhnout řešení, která by měla vést k centrální autoritě,“ uvedl vicepremiér.

Premiér Bohuslav Sobotka po jednání vlády: "To, co musíme doladit, je dořešení výdajů na vědu a výzkum s tím, že ještě resorty uplatnily drobnější rozpočtové požadavky spíše v řádu desítek či stovek milionů korun. Už se nejedná řádově o miliardy. Musíme také dořešit v návrhu rozpočtu zajištění prostředků na mzdy, tak abychom byli schopni absorbovat účinnost nového zákona o státní službě."

  • Celkem stát počítá s výdaji 1 bilion a 219 miliard korun a s příjmy 1 bilion a 119 miliard.
  • Utratit by měl o sto miliard víc, než inkasuje.
  • Příští rok mají opět růst i mandatorní výdaje - povinné platby, které plynou ze zákonů a smluv, 715 miliard korun, což je o jeden a půl procenta víc než letos.
  • Mandatorní výdaje rostou vytrvale. Jen v posledním roce překročily hranici 700 miliard.
  • Hradí se z nich důchody, sociální dávky, podpora v nezaměstnanosti, podpora stavebního spoření, příspěvky politickým stranám a třeba také odvody do rozpočtu Evropské unie a dalších mezinárodních organizací.

Vládu také čeká diskuse o růstu platů ozbrojených složek. Ty mají totiž dostat přidáno dokonce 5 procent. Šéf resortu vnitra Milan Chovanec (ČSSD) potvrdil, že on půl miliardy na růst platů policistů a hasičů má. Původně měl příští rok úřad dostat 54,5 miliardy korun,  nakonec to má být přes 55 miliard. „Půlmiliarda navíc je o navýšení platů policistů a hasičů zhruba o 1,5 procenta. Pokud to vláda zítra schválí, tak je reálné, aby hasiči a policisté měli navýšení o 5 procent,“ potvrdil. Plat policisty by tak měl průměrně vzrůst o 1 055 korun a plat hasiče dokonce o 1 175 korun.

Ministerstvo spravedlnosti peníze navíc pro bezpečnostní sbor nemá

Jenže ozbrojené složky má pod sebou i ministerstvo spravedlnosti a to peníze na vyšší růst platů zatím v rozpočtu nemá. „Už nyní je bezpečnostní sbor v resortu ministerstva spravedlnosti podhodnocen až o 150 milionů korun ročně,“ upozornil Pavel Kasík, ekonomický náměstek ministryně spravedlnosti.

  • Premiér Bohuslav Sobotka: „Já bych považoval za dobré, kdyby se stejný přístup v platové oblasti uplatňoval nejen vůči policistům a hasičům, ale i vůči justiční stráži a celníkům.“

Vláda si podle premiéra poradila i s podmínkou prezidenta Miloše Zemana. Ten chce, aby růst investic byl vyšší než růst spotřeby domácností, a ta musí být vyšší než růst spotřeby vlády. „Budou-li splněny tyto podmínky, nebudu zákon o státním rozpočtu vetovat,“ uvedl už dříve. A kabinet proti prezidentovi jít nechce. „V návrhu rozpočtu investice státu rostou rychleji, než roste spotřeba státu, a rostou rychleji, než roste spotřeba domácností,“ myslí si Sobotka.

Opozice má ale s navrženým rozpočtem problém. Podle TOP 09 se v době oživení měli lidé dočkat nižších daní a splácení státního dluhu. „Nižší daňovou zátěž ministr Babiš ruší a ty prostředky nepoužívá ke snižování deficitu, ale ke zvýšení deficitu a utrácení,“ reagoval exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Definitivní schvalování rozpočtu je naplánované na konec září. Pak zamíří do sněmovny a k podpisu na Pražský hrad.

Vláda posvětila nový operační program potravinové a materiální pomoci

Česko začne v příštích letech využívat evropské peníze i na pořízení jídla, oblečení, obuvi, školních pomůcek či hygienických potřeb pro lidi v tísni. Celkem by mohlo do roku 2020 získat 20,7 milionu eur (nyní v přepočtu téměř 572 milionu korun) z Fondu evropské pomoci nejchudším osobám (FEAD). Je to maximálně 85 procent částky na potravinovou a materiální pomoc, nejméně 15 procent musí dodat Česko.
  
Potraviny a materiál by měly rozdělovat vybrané neziskové organizace. Prostředky nebude možné využít ke krytí úroků z dluhů či k nákupu zboží z druhé ruky. Pomoc má posloužit nejen k tomu, aby se lidé odrazili ode dna, ale má přispět i ke zdravému stravování. Podle záměru Evropské komise by se také měly upřednostnit místní a regionální výrobky.

Vláda dnes přerušila projednávání rozpočtu Státního fondu rozvoje bydlení a Státního fondu dopravní infrastruktury na rok 2015. Ten by chtělo ministerstvo financí navýšit ještě o 94 miliard korun kvůli údržbě silnic i novým projektům.

Video Státní rozpočet na příští rok posoudí vláda
video

Státní rozpočet na příští rok posoudí vláda

Největší meziroční nárůst výdajů podle návrhu státního rozpočtu na příští rok má mít ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), a to téměř o 26 procent na 14,7 miliardy korun. Největší pokles příjmů ministerstvo financí navrhuje pro ministerstvo životního prostředí, a to téměř o 28 procent na 9,4 miliardy korun.

Největší výdaje, téměř polovinu celkových, bude mít tradičně ministerstvo práce a sociálních věcí. U něj MF počítá s více než 533 miliardami korun. To je nárůst proti schválenému rozpočtu pro letošní rok o 1,5 procenta.