Slovensko a Polsko hlásí omezené dodávky plynu, Gazprom vše popřel

Moskva – Rusko začalo omezovat dodávky plynu do Polska, aby tak narušilo zpětné dodávky na Ukrajinu. Oznámil to ukrajinský přepravce Ukrtransgaz. „Ke snížení dodávek dochází už poslední dva dny, situace tak eskaluje,“ konstatoval spolupracovník ČT Jiří Just. Gazprom ale tuto informaci popřel. Pokles dodávek plynu o 10 procent přitom hlásí i Slovenské plynárny SPP. Dál jej ale mohou dodávat všem odběratelům.

Rusko přerušilo vývoz plynu na Ukrajinu v polovině června a oznámilo, že dodávky
obnoví, až Kyjev zaplatí miliardy dolarů, které dluží za předchozí dodávky. Ukrajinsko-ruské tahanice o plyn nyní zřejmě vstoupily do nové fáze. Polský plynárenský monopol PGNiG uvedl, že dostává z Ruska méně plynu od začátku týdne. V pondělí obdržel o 20 procent méně plynu, než má ve smlouvě, v úterý to bylo už o 24 procent méně, sdělil podnik podle agentury Reuters. 

Gazprom ale oznámil, že Polsko dostává stejné množství plynu jako v minulých dnech, konkrétně 23 milionů kubíků denně. Ruský plyn proudí do všech míst určení „v závislosti na zdrojích dostupných pro vývoz a pro doplňování zásobníků v Ruské federaci“, sdělil Gazprom.

Šéf ukrajinského přepravce plynu Ukrtransgaz Ihor Prokopiv

„Rusko začalo omezovat dodávky plynu do Polska, aby narušilo obrácený tok z Polska k nám. Ve 14:00 (kyjevského času; 13:00 SELČ) Polsko zastavilo reverzní dodávky na Ukrajinu v objemu čtyř milionů krychlových metrů (denně).“


„Nejedná se jen o Ukrajinu. Plyn do Polska neproudí ani přes Bělorusko,“ podotkl Just s tím, že situace vypadá kriticky. Zatím není jasné, proč se Moskva k tomuto kroku rozhodla. Podle Justa může jít o reakci na reverzní tok z Polska do Ukrajiny. Varšava totiž nedávno oznámila, že bude na Ukrajinu zpětně dodávat polský plyn, aby Kyjev netrpěl nouzí. „Moskvě se to velice nelíbilo a prohlásila, že může ostře reagovat,“ připomíná Just. Ukrajina je nyní kvůli sporům o cenu odříznuta od přímých dodávek plynu z Ruska.

Kreml může reagovat také na novou vlnu protiruských hospodářských sankcí, které schválila Evropská unie. Restrikce ale zatím neplatí, představitelé EU čekají, zda se bude dodržovat na Ukrajině příměří. „Myslím si, že snížení dodávek rozhodně není náhoda. Skutečně to může být od Moskvy signál, aby si Unie sankce buď rozmyslela, nebo aby takto na Kyjev zapůsobila, aby reagoval na dohody o plynu příznivěji než doposud,“ myslí si Just. 

Cesty ruského plynu přes Ukrajinu
Zdroj: National Gas Union of Ukraine / ČT24

Dohoda Kyjev–Moskva o plynu? Zatím ve hvězdách

Nové kolo jednání o mezi Ukrajinou, EU a Ruskem o dodávkách plynu na Ukrajinu by se mělo uskutečnit 16. září ve Vídni. Kyjev dosud návrhy Moskvy odmítal, a to i přesto, že měl dostat určitou slevu za tranzit ruského plynu. „Zatím není dohodnutý program ani kdo tam přijede,“ poznamenal Just a připomněl, že Ukrajina neuznává jednostranné zvýšení ceny plynu. To oznámil Kreml před několika měsíci.

Jiří Gavor, analytik společnosti ENA

„Je to špatná zpráva. V dosavadním konfliktu Gazprom striktně dodržoval veškerá smluvní pravidla. Takže to je opravdu nová situace.“


Reverzní toky podle Gavora nejsou žádnou novinkou. „Smlouva mezi RWE a ukrajinským Naftogazem byla uzavřena už v roce 2012 a prakticky začala být naplňována už v květnu letošního roku. Rozhodně je podivné, že Gazprom začíná takto ostře reagovat po půl roce,“ poznamenal analytik. „Doufám, že je to jen taktika a Rusko haraší zbraněmi, ale k úplnému přerušení dodávek nedojde. Myslím, že by to poškodilo i Rusko, protože celá ta jeho argumentace, že postupuje podle mezinárodních závazků, by se zhroutila,“ dodal Gavor.

Pokud by ale skutečně nastal nejčernější scénář a došlo k přerušení všech zásobovacích tras, tedy přes Ukrajinu, Polsko i Balt, tak by situace byla letos v zimě dost těžko řešitelná, zdůraznil analytik. Český ministr průmyslu přitom před pár dny oznámil, že podzemní zásobníky plynu jsou před nadcházející topnou sezonou zcela plné, a to už o měsíc dříve, než je obvyklé. Česká republika je tak připravena na případná rizika, zdůraznil Jan Mládek (ČSSD) – čtěte víc. Podle Gavora by se ale úplné zastavení dodávek z Ruska dotklo prakticky všech evropských zemí. „Aspoň pro nejvíc ohrožené skupiny obyvatel, případně pro nemocnice bychom vystačili,“ dodal analytik.

Video Omezené dodávky plynu: Rusko jen straší, doufají analytici
video

Omezené dodávky plynu: Rusko jen straší, doufají analytici

Kyjev dostává plyn reverzně také ze Slovenska

Ukrajina plánuje do listopadu zvýšit zásoby plynu ve svých podzemních zásobnících na 17,5 miliardy metrů krychlových z nynější úrovně 16 miliard kubíků. Další plyn by přitom Ukrajina měla získat hlavně ze Slovenska, prohlásil ukrajinský ministr energetiky Jurij Prodan. Ročně by plynovodem mohlo být přepraveno až deset miliard krychlových metrů – což odpovídá asi pětině potřeb Ukrajiny. Dohoda o dodávkách plynu má platit do konce roku 2019.

Provozovatel slovenského plynovodu Eustream dnes oznámil, že dodávky ruského plynu na Slovensko přes Ukrajinu fungují normálně. Nepatrný pokles dodávek zjistila i německá energetická společnost E.ON. Dodávky do Rakouska jsou podle tamní skupiny OMV na normální úrovni.
  
Ukrajina ročně spotřebuje zhruba 50 miliard metrů krychlových plynu. Země vytěží asi 20 miliard metrů krychlových, zbytek musí dovézt, převážně z Ruska.