Nezávislému Skotsku dáme vale, varují banky s RBS v čele

Edinburgh – Pokud si Skotsko zvolí nezávislost, tamní přední finanční dům Royal Bank of Scotland (RBS) přesune své ústředí do Londýna. Podobně se vyjádřily i další skotské banky. Třeba RBS přitom sídlí v Edinburghu už od roku 1727. Klíčové referendum o nezávislosti území proběhne příští čtvrtek. Podle posledního průzkumu se hodlá pro odtržení vyslovit 47 procent lidí.

Video Makléř: Skotské banky jsou zvyklé na britskou legislativu
video

Makléř: Skotské banky jsou zvyklé na britskou legislativu

RBS chce ve Skotsku i po získání nezávislosti zachovat podstatnou část svých aktivit a pracovních míst. Za nezbytný ovšem považuje přesun sídla holdingové společnosti do Anglie. Vítězství zastánců odtržení od Británie způsobí podle banky nejistotu, což bude mít dopad na její schopnost půjčovat si peníze.

  • RBS po finanční krizi z let 2008 až 2009 vlastní z 81 procent britská vláda. Ve Skotsku zaměstnává přes 11 tisíc lidí. 

Skotský premiér Alex Salmond řekl BBC, že se mu dostal do rukou dopis adresovaný zaměstnancům RBS výkonným ředitelem banky Rosse McEwanem. „Podle mého názoru rozhodnutí o přesunu sídla nebude mít žádný dopad na každodenní bankovní služby, jichž využívají naši zákazníci ve Skotsku. Jedná se o technický postup založený na naší současné strategii a obchodním plánu, nikoli o záměr přesunout provoz nebo pracovní místa,“ píše se podle Salmonda v dopise. 

Kampaň proti nezávislosti Skotska
Zdroj: ČTK/AP/Scott Heppell

Plán přesunout případně sídla skotských aktivit do Anglie oznámila i skupina Lloyds Banking Group. Ta od roku 2009 vlastní konkurenta RBS – další velký peněžní ústav Bank of Scotland. Lloyds, v níž má vláda v Londýně 25 procent, ve středu večer oznámila, že její krizové plány pro případ samostatnosti Skotska zahrnují i založení „nových právních entit v Anglii“. Lloyds má ve Skotsku zhruba 16 tisíc zaměstnanců. Podle BBC její sdělení znamená, že společnost chce zůstat chráněna a regulována britskou centrální bankou, nikoli to, že ze Skotska zcela odejde.  

Banka Clydesdale uvedla, že v případě vítězství kampaně za nezávislost Skotska se v jejích alternativních plánech počítá s přeregistrováním firmy na anglickou společnost. Další banka TSB, která je registrována v Anglii, ale ve Skotsku má centrálu pro bankovní operace, podle serveru BBC založí v takovém případě další právnické subjekty v Anglii.

Tomáš Kálal, makléř společnosti Conseq Investment Management

„Obavy bank jsou relevantní, pokud se Skotsko odtrhne, tak převezme určitou poměrnou část britského státního dluhu. Je to asi 10 procent, což znamená asi 130 miliard britských liber – to pro Skotsko určitě nebude malá zátěž. Ratingové agentury už varovaly před snížením ratingu, který by nedosahoval hodnocení Británie. Skotsko by pak bylo mnohem citlivější na jakékoli ekonomické šoky.“


Skotské banky se obávají vyšších nákladů

Obě přední banky už dříve upozorňovaly, že případná samostatnost Skotska vytvoří značná rizika pro jejich podnikání, protože zvýší náklady na refinancování a daně. Banky prý také budou mít výdaje s adaptací na nové právní poměry. Na přesun do Londýna se přitom chystá i pojišťovna Standard Life.  

Zatím není jisté, jestli by Skotové v nezávislém státě používali libru. „Okamžitě by to znamenalo odliv kapitálu, pokud by měla vznikat nějaká nová měna,“ podotkl Kálal s tím, že riziko by to znamenalo i pro klienty bank. Skotsko chce také těžit z ropného bohatství, což je další nevyřešená otázka. „Británie bude určitě chtít podíl z investic, které tam dělala v posledních letech na ropných polích,“ sdělil makléř. Skotské banky jsou podle něj navíc zvyklé spíš na britskou legislativu.

„Libra by podle mě pro samostatné Skotsko byla dobrým řešením. V současnosti je to ale nereálná varianta. Naší další možností je tak vlastní nová měna. V tomto ohledu nevidím problém,“ myslí si pak ekonom na Glasgow University Duncan Ross.

Ratingová agentura Standard & Poor's uvedla, že v případě nové finanční krize nebude nezávislé Skotsko schopno své banky věrohodně podpořit. Tři velké skotské banky, z nichž třetí je Clydesdale ze skupiny National Australia Bank, mají aktiva překračující dvanáctinásobek ročního výkonu skotské ekonomiky. Záchrana RBS a Lloyds stála britskou vládu celkem 66 miliard liber (2,3 bilionu korun).  

  • Skotové budou hlasovat v referendu za týden. Banky budou mít na případný přesun dalších 18 měsíců, během nichž se povedou jednání o podmínkách odchodu Skotska ze Spojeného království.