Británie jako první země Západu vydá dluhopis v čínské měně

Londýn - Velká Británie vydá dluhopis v čínské měně. Stane se vůbec první západní vládou mimo Čínu, která tak učiní. Londýn tak pokračuje v prohlubování finanční spolupráce mezi zeměmi. Při této příležitosti oznámil obchodní dohody s Čínou v hodnotě 83 miliard korun. V Londýně mimo jiné vznikne zúčtovací centrum pro obchodní transakce v jüanech.

„Mohu oznámit, že britská vláda má v úmyslu být první národní vládou mimo Čínu, která vydá dluhopis v čínské měně,“ řekl britský ministr financí George Osborne podle agentury Reuters. Na tiskové konferenci vystoupil spolu s čínským místopředsedou vlády Ma Kchajem, který je nyní na návštěvě Londýna.

Plánovaný dluhopis v jüanech bude velikostí srovnatelný s nedávnou emisí v hodnotě dvou miliard jüanů, kterou vydala v Londýně China Development Bank, uvedl Osborne. Na trh by se měl dostat do konce tohoto roku a výnos z něj půjde do státních devizových rezerv.

Londýn se s Pekingem v červnu dohodl, že usnadní zahraniční obchodní styk v čínských jüanech a umožní ve světové finanční metropoli expandovat čínským bankám. V Londýně také vznikne zúčtovací centrum pro obchodní transakce v jüanech a zúčtovací bankou se stane China Construction Bank.
  
Osborne dnes také informoval, že londýnský pojišťovací trh Lloyd´s dostal licenci k otevření pobočky v Pekingu. Stalo se to několik dní poté, co Británie schválila bankovní licenci čínské Industrial and Commercial Bank of China.