Piloti Air France ve stávce, na zemi je polovina letadel

Paříž/Praha - Piloti letecké společnosti Air France zahájili stávku. Nelíbí se jim plánovaný přesun pracovních míst do nízkonákladových aerolinek, aby tak firma držela lépe krok s konkurencí. Na zemi tak zůstala nejméně polovina letadel francouzských aerolinek. Protest pilotů, který může trvat týden, by pro ně mohl být nejvážnější podobnou událostí za posledních 16 let. Stávka bude mít dopad i na lety do Česka.

Co se týče tuzemska, zrušený je večerní přílet z Paříže a odlet do francouzské metropole a rovněž úterní pár spojů mezi Prahou a Paříží. V úterý bude zrušen i jeden pár spojů z Prahy do Marseille, řekla mluvčí pražského letiště Eva Krejčí.

Eva Krejčí, mluvčí, Letiště Václava Havla Praha:

„Cestujícím doporučuji kontaktovat přímo společnost Air France, ať už se to týká údajů o jejich letu, či řešení jejich letenky či náhradního spojení.“


Odborům aerolinek se nelíbí plán na rozšíření nízkonákladové dceřiné firmy Transavia. Pod touto značkou hodlá Air France otevřít nové základny v Evropě, a vzít si tak část podílu na trhu od jiných nízkonákladových aerolinek a konkurenčních společností z Blízkého východu.

V Německu se stávkovat nakonec nebude

Francouzská firma tak kráčí ve šlépějích svého německého rivala Lufthansa, který rozšiřuje finančně úspornější služby prostřednictvím nízkonákladové dceřiné firmy Eurowings. Obě aerolinky ale ve snahách o nižší náklady narážejí na odbory.

Na úterý vyhlásili stávku i piloti Lufthansy. Piloti se ale nakonec s vedením společnosti domluvili na novém jednání a německé aerolinky tak stávka nepostihne. Odbory však zdůraznily, že hrozba dalších protestních akcí zatím ještě není zcela odvrácena.

Stávka Lufthansy
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Michael Probst

Týdenní protest francouzských pilotů

Hlavní odborový svaz pilotů v Air France SNPL vyzval ke stávce od dnešního dne do 22. září. Další dva odbory SPAF a Alter chtějí, aby stávka trvala do čtvrtka. Podle jednoho z odborů by se akce mohla dotknout i osmi letadel z deseti. Jednání s vedením aerolinek přitom v neděli průlom nepřinesla. „Zadrhla se,“ prohlásil šéf SNPL Jean-Louis Barber.

Do akce se rozhodlo zapojit 60 procent pilotů, podle odhadů vedení Air France bude tak firma první den stávky moci zajistit 48 procent letů. Aerolinky, které klientům poslaly 65 000 textových zpráv, cestujícím s letenkou na inkriminované dny stávky doporučily změnit bezplatně datum odletu, nebo požádat o náhradu, pokud se let rozhodnou zrušit.

Na pařížských letištích Charlese de Gaulla, Orly a Roissy dnes před přepážkami Air France čekaly skupiny lidí, aby se pokusili si letenku vyměnit. „Už mám dost toho, jak často se ve Francii stávkuje, vždycky je problém, když se člověk vrací do země,“ prohlásil jeden z cestujících, jemuž aerolinky zrušily let domů do Lyonu.