Porodné na druhé dítě je na cestě ke schválení

Praha Sněmovna nejspíš schválí zavedení porodného i na druhé dítě, a to ve výši 10 000 korun. Poslanci postoupili dnes vládní novelu o sociální podpoře do závěrečného schvalování, uskutečnit by se mělo příští týden. Návrh na zamítnutí nezazněl. Předloha od příštího roku navíc rozšíří okruh rodin s nárokem na tuto dávku.

Porodné na první dítě zůstane 13 000 korun, při narození vícerčat činí 19 500 korun. Koeficient, od něhož se nárok odvíjí, se ale zvýší z 2,4násobku na 2,7násobek životního minima. Běžná rodina tak dosáhne na dávku, pokud její měsíční příjmy nepřesáhnou 20 817 korun čistého.

Do konce roku 2010 se porodné v Česku vyplácelo na každé narozené dítě. Od roku 2011 se pravidla kvůli škrtům v rozpočtu zpřísnila. Porodné se začalo dávat jen na první narozené dítě rodině, jejíž příjem nepřesahuje 2,4násobek životního minima.

Poslanci budou hlasovat o jediném pozměňovacím návrhu. Šéf Úsvitu Tomio Okamura chce, aby rodiny dostávaly porodné i na další děti. Dávka za třetí a další dítě by však byla podmíněna tím, že rodič by neměl záznam v rejstříku trestů a pět let by pracoval nebo studoval.

Zavedení porodného i na druhé dítě a rozšíření okruhu rodin, které mohou dávku dostat, přijde podle ministerstva práce a sociálních věcí na 330 milionů korun ročně. Celkově by do porodného mělo putovat 470 až 480 milionů korun. Loni stát vyplatil 11 300 těchto dávek, náklady činily asi 147,7 milionu korun. Porodné je příspěvek na náklady po narození dítěte. Patří mezi dávky státní sociální podpory.