Po mohutném propadu přichází derniéra akcií Orco

Praha - Více než desetileté působení developerské společnost Orco Property Group na pražské burze je dnes u konce. A podle českých analytiků ne příliš slavného. Zatímco první roky obchodování byly pro investory úspěšné, poté nastal postupný a více než 300násobný propad kurzu.

„Působení Orca na pražské burze nakonec nedopadlo dobře. Ale ne všichni investoři nutně prodělali,“ prohlásil analytik společnosti Cyrrus Tomáš Menčík. Od uvedení akcií na burzu v roce 2005 posílil do roku 2007 o téměř 200 procent. Po nastartování hypoteční a nemovitostní krize v USA ale akcie Orca padaly ze 3 500 korun až na nynějších 11 korun.

Během posledních osmi let bylo podle Menčíka jen málo časových úseků, ve kterých mohli akcionáři vydělat. Konec Orca na pražské burze znamená, že český akciový trh opouští bez náhrady další sektor, tentokráte nemovitostní, dodal.

„Orco se potýká s velmi špatnými výsledky hospodaření. Firma se nyní blíží ke svému konci, a to i přes restrukturalizaci (směna dluhopisů do akcií) a změnu akcionářské struktury. Celkově bych hodnotil tento titul negativně,“ míní makléř Brokerjet ČS Josef Novotný. Tento akciový titul přinesl svým investorům celou řadu nejistot a zklamání, a to jak v podobě špatných výsledků, tak i prodejů majetku, vysvětlil makléř.

Petr Hlinomaz, analytik BH Securities:

„Orco by mělo být asi poučením svým příběhem developera - investora, který staví na stále větší a větší finanční páce, což lze jen v dobrých časech, v době růstu ekonomiky, cen nemovitostí a důvěry v budoucnost, a ukazuje, jak virtuální a vrtkavé je vnímání hodnoty na realitním trhu a možná i na trzích jiných.“


Do prasknutí realitní bubliny bylo vše „růžové“

Orco bylo do vypuknutím hypoteční krize v USA v roce 2007 podle Hlinomaze z BH Securities příjemným letadlem, které navyšovalo úvěry jeden za druhým a mohlo tak činit díky rostoucím cenám nemovitostí, a tudíž díky rostoucí hodnotě zástav. Nebylo výjimkou, takto postupovala řada developerů a banky i finanční trhy jim šly na ruku. Jízda se zastavila v roce 2007, od té doby kurz akcií jen klesal více než 300krát, podotkl.

Záměr opustit pražskou burzu ohlásilo Orco v červenci. Své rozhodnutí zdůvodnilo nízkým objemem obchodů a snahou snížit náklady. S akciemi se bude nadále obchodovat na burze NYSE Euronext v Paříži a na burze ve Varšavě. Orco již v roce 2011 stáhlo akcie z burzy v Budapešti.

Orco vykázalo v prvním čtvrtletí letošního roku čistou ztrátu 54,4 milionu eur (1,5 miliardy korun). Hlavním důvodem byla ztráta kontroly nad německou dceřinou firmou GSG Group, kterou ovládl český podnikatel Radovan Vítek. Ten se letos stal největším akcionářem Orca, v němž má více než 30 procent a fakticky jej ovládá. Akcionáři firmy na konci května schválili snížení kapitálu na desetinu.