Strach z utažených ruských kohoutků zvýšil zájem o dřevo a uhlí

Praha Už za několik dní začne v Česku topná sezona. Palivové dřevo se v těchto dnech leckde shání už těžko, mezi lidmi ale prudce vzrostl zájem o hnědé uhlí v některých regionech se poptávka oproti loňsku dokonce zdvojnásobila. Důvodem mohou být modernější kotle, které i toto palivo dokáží efektivně využít, státní dotace na podporu nízkoemisního topení, případně obavy Čechů z toho, že v zimě Rusové sníží dodávky zemního plynu. Plynárenský svaz přitom uklidňuje, že Česká republika má plné zásobníky, které stačí na tři až čtyři měsíce spotřeby.

Plynem v Česku topí necelých jeden a půl milionu domácností, uhlí pak využívá dalších zhruba 350 tisíc. O teplo se v Česku stará vedle dřeva i elektřina a především dálkové vytápění. Hnědé uhlí se teď v Česku prodává nejčastěji od 270 korun do 350 za metrák – v závislosti na kvalitě. Největší zájem bývá o hnědé uhlí ekologický ořech 2. V poslední době stoupá zájem zákazníků o uhlí balené, které je komfortnější z hlediska prachu. Pětadvacetikilový pytel stojí asi o 15 korun víc než uhlí, které se prodává volně.

Loni se v Česku vytěžilo 40,6 milionu tun hnědého uhlí. Produkce černého uhlí byla zhruba deset milionů tun. Na zvýšené poptávce se neodrážejí jen dotace, ale i strach odběratelů z případných nepravidelných dodávek plynu z Ruska. Uhlí proto kupují i ti, kteří mají duální systém vytápění. Nejlevnější štípané dřevo stojí 700 korun za metr krychlový, dva metry kulatiny 780 korun. Přibývá lidí, kteří si dřevo sami vytěží i naštípou – samovýroba přijde na 200 korun za kubík. Počet samovýrobců se místy zvýšil až pětinásobně. Právě ti ušetří na topení nejvíc. Za vytápěním plynem by ročně zaplatili v průměru třicet tisíc korun, vlastní těžbou dřeva mohou ale náklady snížit až pětkrát. Podmínkou pro těžbu je povolení, kterých ale lesníci vydávají omezený počet.

Topná sezona oficiálně začne poté, co dva dny po sobě klesne průměrná denní teplota pod 13 stupňů a předpověď nebude slibovat následné oteplení.