Británie se vzpírá: 100 milionů za sociální dávky pro Čechy prý nezaplatí

Londýn - Velká Británie odmítá Česku zaplatit 100 milionů korun za sociální dávky pro Čechy, kteří tam dřív pracovali. Informaci potvrdila Radiožurnálu ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Podle ní se Česko kvůli vymáhání těchto peněz spojí s Polskem a Slovenskem, kterým Britové podporu v nezaměstnanosti rovněž nezaplatili. Podle diplomatů je to vůbec poprvé, kdy se členská země EU odmítla řídit odborným stanoviskem výboru Evropské komise.

Dluh vznikl tím, že v Británii pracovali Češi, kteří si ale uchovali takzvané centrum zájmu v Česku. Po návratu tak měli nárok na dávky v nezaměstnanosti, pokud doma zůstali bez práce. Tito Češi ale v Británii řádně platili daně, Česko proto podle evropského práva požaduje refundaci části dávek.  

Poradní výbor Evropské komise rozhodl, že Británie musí dluh zaplatit. Podle Londýna ale není stanovisko výboru právně závazné.

Argumentuje tím, že kdyby zmínění Češi přijeli do Británie nyní, neměli by na dávky v nezaměstnanosti nárok. Podle Česka, Slovenska i Polska je to ovšem nesmyslná argumentace. Nijak totiž nevyvrací platnost evropského nařízení, které refundaci dávek v nezaměstnanosti upravuje.  

Marksová se obrátí na britského ministra práce

Británie už měla Česku vyplatit 60 milionů korun, dalších 40 milionů bude brzy splatných. Marksová se chystá kvůli celé záležitosti poslat dopis britskému ministrovi práce, v prosinci se s ním pak chce sejít v Bruselu. Ještě předtím mají dluh řešit experti. „Je jasné, že opravdu je to chyba na straně Velké Británie,“ řekla Marksová.

Michaela Marksová, ministryně práce a sociálních věcí:

„Všechny ostatní země tato pravidla dodržují. Britové jsou jediní, kteří to ignorují. O tom, že pravdu máme my, svědčí i to, že Evropská komise v tuto chvíli situaci řeší včetně generálního ředitelství pro zaměstnanost. Už došlo k řadě jednání na úřednické úrovni a koncem srpna britští úředníci uznali, že ten dluh je třeba zaplatit. Teď to ale musí uznat politická reprezentace.“


Diplomaté upozorňují, že Británie je v celém sporu v paradoxní situaci. Britští politici mluví o tom, že cizinci v jejich zemi zneužívají sociální dávky, i když studie a oficiální statistiky naopak ukazují, že cizí pracovníci do britského rozpočtu výrazně víc přispívají, než z něj čerpají. Zároveň ale Británie odmítá vyplatit peníze pro lidi, kteří na ně objektivně mají nárok a během svého pobytu řádně přispívali do britské státní pokladny.