Londýn je nejdražším městem pro podnikatele

Londýn - Kdo chce podnikat v Londýně, bude si muset výrazně připlatit. Britské hlavní město se dostalo do čela žebříčku společnosti Savills, který sleduje průměrné zaměstnanecké náklady. Na území Londýna tato položka poprvé přesáhla 120 tisíc dolarů ročně. Britská metropole se od loňska posunula o čtyři příčky a zdražila tak nejvíce ze všech sledovaných měst.

Jen od ledna do června náklady na zaměstnance v britské metropoli vzrostly víc než o pět procent. Ve srovnání s rokem 2008 pak jde o rozdíl skoro 40 procent. Skokové zdražení je přesto podle odborníků logické. Londýn je prý jasnou jedničkou světového byznysu.

„Město má velmi dobrou infrastrukturu a jedny z nejlepších podmínek k podnikání. Navíc je tu velká návratnost investic i kulturní bohatství,“ dodává ředitelka průzkumné společnosti Savills Yolande Barnes.

Na pomyslný trůn se Londýn vyšplhal po dosud vévodícím Hongkongu, který tam figuroval nepřetržitě pět let. Na třetí místo poskočil americký New York. Jak ale experti dodávají, tradiční  byznysová centra možná brzy vystřídají města z Afriky nebo Jižní Ameriky. „Na seznam se tak může dostat třeba Nairobi nebo Lagos. V Jižní Americe je pak velmi dynamickým centrem Rio de Janeiro,“ dodala Barnesová.

Londýn drží prvenství i co do životních nákladů. V restauracích nebo obchodech tu lidé platí jedny z nejvyšších částek na světě. Rekordní jsou i ceny za bydlení. Například jeden metr čtvereční v blízkosti centra vyjde v průměru na deset tisíc eur - tedy zhruba osmkrát dráž než v Praze.