Pošta bude i nadále státní, shodli se Sobotka a Chovanec

Praha - Česká pošta zůstane i nadále státním podnikem - premiér po jednání s ministrem vnitra Milanem Chovancem znovu odmítl její privatizaci. Prioritou vlády je podle Bohuslava Sobotky udržení stávající sítě poboček, na kterou by měl stát poště finančně přispívat. Proti tomu se ale tento týden postavil ministr financí Andrej Babiš, podle kterého není vhodné poštu dotovat. Zůstává však osamocen, zachování pošty v současné podobě totiž i přes ztrátovost podporuje také opozice.

„Já vnímám udržení stávající pobočkové sítě jako důležitou součást zachování slušného životního standardu zejména na venkově, v menších obcích a menších městech. S tím zachování poboček České pošty souvisí, a pokud to bude stát finanční prostředky, tak bychom je na to České poště měli poskytnout i ze státního rozpočtu,“ uvedl premiér. ČSSD bude podle něj usilovat o to, aby pošta státním podnikem zůstala.

Sobotka argumentuje tím, že podobným způsobem stát přispívá například na udržení některých regionálních spojů Českých drah. Na budoucnost České pošty mají ale dva hlavní představitelé koalice rozdílný názor. Šéf státní kasy ale peníze z rozpočtu poskytovat nechce. „Budeme hledat způsob, jak České poště pomoci bez toho, aby to musel sanovat rozpočet,“ uvedl.

Chovanec: Pošta by měla hledat nové způsoby výdělku

Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) tratí Česká pošta na provozu sítě poboček 2,4 miliardy korun ročně a zároveň Český telekomunikační úřad jí dovoluje síť poboček omezit o tisíc míst bez toho, aby přišla o status poskytovatele univerzální služby. Případné omezování sítě poboček ale dnes premiér odmítl.

Ministr financí Andrej Babiš navrhuje, aby stát hospodaření pošty pomohl raději tak, že by na ni převedl například hotovostní pokladnu z finanční či celní správy, čím by pošta získala další práci i klienty. Chovanec však opakovaně poukazuje, že by to nepřineslo dost peněz. „To, o čem mluví pan vicepremiér Babiš, znamená pro Českou poštu příjem v řádu jednotek nebo desítek milionů korun. A tady chybí 2,4 miliardy korun ze ztráty z pobočkové sítě. To znamená, tyto zisky prostě stačit nebudou,“ řekl v Událostech, komentářích. Poukázal, že i řada dalších států poštu dotuje, například Francie nebo Itálie. Úspěšná německá pošta potom má příjmy především z docela jiné oblasti než je doručování zásilek – je totiž například akcionářkou DHL.

Podle ministra vnitra - pod jehož úřad společnost spadá - by ale měla Česká pošta zároveň sama hledat nové zákazníky a tržby. Jednou z možností je například poskytování bankovních služeb, které dnes pro poštu zajišťuje externě jiná banka. „Bude-li Česká pošta státním podnikem, o co usilujeme, bude to banka ve vlastnictví státu. Pokud to pro nás bude výhodnější, tak cestou vlastní banky půjdeme, získáme bankovní licenci. V současné době velmi pečlivě posuzujeme a počítáme,“ nastínil.

  • Milan Chovanec: „My máme v současné době platnou smlouvu s ČSOB, která přináší české poště profit 1,4 miliardy korun. Bez této smlouvy by Česká pošta už teď byla ve ztrátě. Připravujeme dvě varianty, jedna varianta je vlastní banka, že by se Česká pošta stala bankou, a druhá varianta je příprava mezinárodního tendru, který by našel nového partnera pro tyto bankovní služby.“
Video Česká pošta se nebude privatizovat
video

Česká pošta se nebude privatizovat

Dotace pro poštu podporuje i opozice

Ministr financí Babiš s myšlenou omezení dotací pro Českou poštu nenajde podporu ani u opozice. Že je potřeba mít poštu v současné podobě, se v Událostech, komentářích shodli s ministrem vnitra také místopředseda STAN Stanislav Polčák a předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. „Je to veřejná služba pro to, aby lidé na venkově nezůstali odříznuti od základních služeb,“ podpořil dotace pro poštu Polčák. Kováčik potom poukázal na potřebu zachování poštovních poboček v obcích i kvůli špatnému dopravnímu spojení. „Na venkově nemůže občan, když mu zavřete pobočku, sednout každých deset minut na tramvaj nebo metro a zajet si na jinou,“ řekl poslanec.

Zaměstnanci pošty dostanou přidáno

Předseda vlády se s Milanem Chovancem shodl také na tom, že by měli zaměstnanci pošty dostat přidáno. V minulosti byli podle premiéra vystaveni tlaku, aby nepožadovali zvyšování platů, i Chovanec počátkem týdne poukazoval, že schválené zvýšení platů státních zaměstnanců bude pro poštu znamenat výdaj 350 milionů korun. Podle Sobotky by ale měly platy růst i na poště. Pokud má zůstat konkurenceschopná a zaručovat kvalitní služby, tak není možné, aby se k zaměstnancům přistupovalo takovýmto způsobem, dodal premiér.

Česká pošta provozuje asi 3 250 poboček. Loni vykázala zisk 305 milionů korun, výnosy ale klesly o půl miliardy na 19,5 miliardy Kč. Firmě klesají výnosy z klasického doručování a snaží se je nahradit jinými činnostmi.