Stavba roku: Bodovala i nová lanovka na Sněžku

Praha - Titulem stavbu roku se letos může pochlubit zrekonstruovaná lanovka na Sněžku, která se znovu rozjela v prosinci minulého roku, olomoucké obchodní centrum Šantovka a Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi. Prestižní ocenění pak získal i technologický institut CEITEC nebo rodinný dům LF v pražských Nebušicích. Výsledky vyhlásila ABF - Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která soutěž organizuje. O titul se ucházelo rekordních 64 staveb.

Porota v čele s architektkou Radomírou Sedlákovou letos vybírala z 58 přihlášených českých projektů, dalších pět bylo ze zahraniční. Do finále letošního 22. ročníku soutěže se probojovalo 15 z nich. 

Porota poprvé udělila titul Zahraniční stavba roku 2014. Získala jej výstavba urgentního příjmu univerzitní nemocnice L. Pasteura v Košicích. O titul se ucházelo pět staveb, které realizovaly české firmy. Členové poroty tyto stavby nenavštívili, ale hodnotili je na základě videoprezentace.
  
Veřejnost udělila cenu ostravskému Světu techniky ve Vítkovicích, kterou ocenil svou cenou také předseda Senátu Milan Štěch. Cenu generálního partnera Architectureweek obdrželo KCEV - Krkonošské centrum enviromentálního vzdělávání, které získalo přezdívku „Krtek“. Cenu pražského primátora získala rekonstrukce galerie Mánes.

Stejně jako v předchozích letech byl i letošní ročník určen pro všechny objekty bez rozlišení druhu stavby nebo výše nákladů vynaložených na její pořízení. Podmínkou pro přihlášku do soutěže bylo dokončení a uvedení do provozu nebo zkolaudování v období od června 2013 do letošního května.
  
Stavebnictví patří k oborům, které nejvíce zasáhla nedávná ekonomická krize. Stavaři od roku 2008 přišli o 443 miliard korun, což je obrat za jeden rok. Podle analýzy statistických dat za tu dobu zkrachovalo 41 větších firem, o práci v sektoru přišlo až 50 tisíc lidí. Jedním z důsledků krize je výrazný pokles cen ve veřejných stavebních tendrech.


CEITEC - Středoevropský technologický institut Brno

Investor: Masarykova univerzita
Autor: A PLUS a.s., Karel Tuza, Petr Uhlíř, Jiří Babánek, Jaromír Černý, Jiří Ducháček, Marek Focher, Petr Ondráček, Klára Steinhauserová, Jitka Nováková

Rekonstrukce lanové dráhy na Sněžku

Investor: Město Pec pod Sněžkou
Autor: TRENTO, s.r.o., Miloš Pařízek, Zdeněk Mikulecký, David Kratochvíl

Rodinný dům „LF“ Nebušice

Investor: soukromá osoba
Autor: Fiala + Němec s.r.o., Stanislav Fiala

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi

Investor: Středočeský kraj
Autor: Hlaváček - architekti, s.r.o., Michal Hlaváček, Ludvík Holub, Daniela Šimková, Pavel Lupač

Obchodní centrum Šantovka, Olomouc

Investor: Galerie Šantovka, s.r.o., Dandreet, a.s., SMC Development, a.s. Atelier 8000, s.r.o.
Autor: Rober Bishop, BENOY