Ceny tepla se budou příští rok počítat stejně jako letos, rozhodl ERÚ

Praha – Energetický regulační úřad (ERÚ) nechal i pro další rok v platnosti své rozhodnutí ohledně cen tepla, které vydal v listopadu 2013. Parametry, podle kterých se určuje cena tepla, tak zůstanou zachovány. Kolik odběratelé za teplo nakonec zaplatí, určují teplárny podle objemu dodávek, použitého paliva a jeho ceny. Ještě se čeká na rozhodnutí úřadu ve věci regulované části cen elektřiny.

Zdroj: ISIFA/Thinkstock Autor: iStock/AlexRaths
Video Parametry pro výpočet cen tepla se příští rok nezmění
video

Parametry pro výpočet cen tepla se příští rok nezmění

Jak uvedl mluvčí úřadu Jiří Chvojka, regulátor nebude vydávat nové cenové rozhodnutí k cenám tepla pro rok 2015. „Domníváme se, že není žádný důvod ceny tepla zvyšovat a měnit rámec výpočtu. Závazné podmínky pro věcně usměrňované ceny tepelné energie zůstávají nezměněny,“ upřesnil s tím, že podmínky pro kalkulaci a sjednání cen tepla platí pro všechny dodavatele.

ERÚ podle něj parametry pro stanovení cen určuje teplárnám proto, že v odvětví chybí konkurence. „U dodavatelů tepla si nemůžete vybrat dodavatele,“ upozornil mluvčí. Přesnou výši cen nicméně regulátor neurčuje. „Každý dodavatel tepla vyrábí z jiného zdroje, pro jiné množství zákazníků a má celou řadu jiných vstupů a nákladů, takže to nerozhodujeme centrálně,“ upřesnil Chvojka.

„ERÚ chtěl dosáhnout toho, aby ceny energií pro lidi nerostly. Podmínky budou platit stejně jako teď. Dali jsme tak teplárnám najevo, že nechceme, aby se ceny zvyšovaly,“ konstatoval mluvčí ERÚ Jiří Chvojka.


Ceny se mohou u jednotlivých dodavatelů lišit – hlavně v závislosti na typu použitého paliva, jako je černé a hnědé uhlí, plyn nebo biomasa, a množství dodávané tepelné energie. „Kalkulace teprve začnou teplárny provádět. Čekaly na vyjádření ERÚ ohledně metodiky výpočtu cen, jestli nepřijdou nějaké změny,“ nastínil mluvčí Teplárenského sdružení Pavel Kaufmann.

Zhruba za měsíc by měl Energetický regulační úřad vydat ještě rozhodnutí týkající se regulované složky ceny elektřiny. Chvojka už dříve sdělil, že i ta by mohla zůstat v roce 2015 přibližně stejná.

Druhou částí ceny elektřiny je tzv. silová elektřina. Její výši si dodavatelé stanovují sami – mnozí už avizovali, že v příštím roce zdražovat nebudou. Podle analytiků by tak spotřebitelé mohli v příštím roce za elektřinu spíš ušetřit, řádově o několik procent (čtěte víc).