Státní dluh se daří stabilizovat. Ve třetím čtvrtletí klesl o 297 milionů

Praha - Státní dluh České republiky klesl ve třetím čtvrtletí o 297 milionů korun na 1,683 bilionu korun. Proti konci loňského roku se ke konci září snížil o 332 milionů korun. Informovalo o tom ministerstvo financí. Na každého Čecha tak připadal dluh zhruba 161 tisíc korun.

„Pokles korunové hodnoty hrubého státního dluhu je v souladu s plánem ministerstva financí na stabilizaci státního dluhu, která přináší pozitivní dopady zejména ve formě úspory úrokových výdajů státního rozpočtu souvisejících s emisní činností státu v průběhu roku,“ uvedl mluvčí úřadu Radek Ležatka. Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

I zásluhou Nečasovy vlády

„Po 16 letech dvouciferných nárůstů v procentním vyjádření se od loňského roku, tedy ještě také částečně zásluhou Nečasovy vlády, daří státní dluh stabilizovat. Letošní rok to podle všeho potvrdí,“ uvedl hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda. „Je to pozitivní krok i vůči globálním investorům, což se zrcadlí v nižších nákladech na obsluhu dluhu. Takže je to určitě velmi příznivá informace.“

Dlouhodobě je podle něj potřebné státní dluh začít redukovat. Vláda přitom počítá s jeho stabilizací v příštích letech na úrovni kolem 1,7 bilionu korun. „Myslím, že pokud se ekonomika bude vyvíjet podle očekávání, měla by vláda být ambicióznější a zasadit se jak o nižší rozpočtové schodky, tak o redukci státního dluhu,“ uvedl Kovanda. Zároveň upozornil, že v poměru k HDP je veřejné zadlužení ČR v kontextu zemí Evropské unie podprůměrné: „V daném ukazateli jsme na tom dokonce lépe než země jako Německo, Rakousko, Finsko či Nizozemsko, o takzvaných periferních státech eurozóny ani nemluvě.“

Ministerstvo financí prodalo během třetího čtvrtletí střednědobé a dlouhodobé dluhopisy za 11,1 miliardy korun. Od počátku roku prodalo domácí dluhopisy za téměř 128 miliard korun. Pro celý letošní rok potom počítá s prodejem dluhopisů za až 230 miliard korun. Během celého roku 2013 státní dluh stoupl o téměř 16 miliard korun na 1,683 bilionu korun. Šlo tedy o nejnižší přírůstek státního dluhu od roku 1996.