ČT24

ČT24
úterý 28. července 2015 Viktor

Psychiatrická léčebna Šternberk porušuje důstojnost pacientů

Velikost textu:
aktualizováno 15. 6. 2010 23:16

Brno - Psychiatrická léčebna ve Šternberku na Olomoucku podle zástupkyně ombudsmana Jitky Seitlové nerespektuje práva pacientů. Ti nosí například nedůstojné oblečení a bývají umísťováni do síťových lůžek, aniž by existovala přesná pravidla pro jejich používání. Kancelář veřejného ochránce práv upozorňuje léčebnu na chyby od roku 2008. Náprava vázla, proto Seitlová podruhé v existenci Kanceláře veřejného ochránce práv udělila sankci, která má podobu zveřejnění situace v léčebně.

Psychiatrická léčebna Šternberk
Psychiatrická léčebna Šternberk
Otevřít galerii
 • Psychiatrická léčebna Šternberk autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1731/173075.jpg?1276594331
 • Jitka Seitlová autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img.ct24.cz/cache/140x78/article/17/1676/167595.jpg?1274789653

Pacientky na gerontopsychiatrickém oddělení nosí podle Seitlové například nevhodné erární oblečení. Nemají pyžamo ani noční košili, ale takzvaného anděla, který odhaluje nahé části jejich těla i pleny. Takto oděny jsou i ženy, které netráví den na lůžku. Muži na gerontopsychiatrickém oddělení zase musejí celý den trávit v denních místnostech v přízemí a nemohou jít přes den do pokoje do prvního patra, aby si například po obědě lehli. "Nutno podotknout, že v ostatních léčebnách se tato praxe neobjevuje," uvedla Seitlová.

Pacienti na začátku pobytu podepisují informovaný souhlas s léčbou, aniž by věděli, jaké zákroky je za několik měsíců čekají. Léčebna také u soudů nezjišťuje, zda nerozhodly o propuštění nějakého pacienta, a čeká na písemné zaslání rozhodnutí. Část lidí tak může v léčebně držet déle. Ostatní léčebny jsou schopné si věc zjistit po telefonu či faxem.

Podle Seitlové viděli pracovníci kanceláře u zaměstnanců léčebny ochotu výtky řešit. Nenašli ji však u vedení. Chyby prý začalo napravovat až letos na jaře, když se usiluje o udělení akreditace. Ředitel léčebny Vladimír Havlík uvedl, že na zprávu veřejného ochránce práv reagoval oficiální odpovědí, kterou kromě ombudsmana obdržel i zřizovatel léčebny. Tím je ministerstvo zdravotnictví. Dál situaci komentovat odmítl. Ministerstvo podle mluvčího Vlastimila Sršně zatím nedostalo z úřadu ombudsmana žádnou oficiální zprávu: "Nicméně až zprávu obdržíme, budeme se situací v léčebně zabývat. Budou-li připomínky zásadní, předpokládám, že ministerstvo vyšle do léčebny kontrolu."

Psychiatrická léčebna Šternberk
Psychiatrická léčebna Šternberk
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.