Soud v kauze Vítkov začne na jaře

Praha – Státní zástupkyně dnes podala Krajskému soudu Ostrava obžalobu v kauze Vítkov. Čtyři muži ve věku 22-26 let půjdou k hlavnímu procesu kvůli pokusu o vraždu s rasovým motivem a za poškozování cizí věci. Soud se čtveřicí pravicových radikálů pravděpodobně začne 3. května, rozsudek padne asi v červnu. Policie muže obvinila z rasově motivované vraždy, kterou obvinění chtěli spáchat na více osobách, z nichž jedna byla dítě. Za to jim hrozí až 15 let vězení. Padnout ale může i výjimečný trest 25 let či doživotí.

Čtveřice pravicových extremistů loni v dubnu zaútočila na dům romské rodiny ve Vítkově. Následný požár zranil tři lidi – nejvážněji tehdy téměř dvouletou Natálku, která měla popáleniny na osmdesáti procentech těla a z nemocnice ji propustili až loni v prosinci. Útočníkům hrozí patnáctiletý, případně i výjimečný trest.

Státní zástupkyně Brigita Bilíková:

  • „Spis má celkem 3 000 stran. Soudce, kterému bude případ přidělen, se s ním bude muset nejprve seznámit. Předpokládám, že hlavní líčení bude nařízeno během několika málo měsíců.“
  • „Provedeným dokazováním, nejen z výpovědi obviněných, se dá celkem jednoznačně dovodit, jaká byla role každého z nich.“
  • „Jsou obviněni z trestného činu vraždy na více osobách, z rasového motivu a na osobě mladší 15 let ve stadiu pokusu… a z trestného činu poškozování cizí věci.“
Reportáž Silvie Klekové (zdroj: ČT24)

Policie obvinila jednoho z aktivních moravskoslezských pravicových extremistů Jaromíra Lukeše a Václava Cojocaru, oba z Opavy. Obvinění si vyslechli i Ivo Müller a David Vaculík z Horního Benešova na Bruntálsku. Všichni patří k příznivcům krajní pravice. Tři obvinění nějakým způsobem projevili nad činem lítost. Jeden napadené rodině poslal omluvný dopis, další hovoří o tom, že by nejraději vzal čas zpět. Ale jen jeden během vyšetřování spolupracoval a vypovídal. „U něj se to dá pokládat za projev jisté lítosti. U ostatních je složité se k tomu vyjádřit,“ řekla Bilíková.

Malá Natálka utrpěla při požáru popáleniny na 80 procentech těla. Na 60 procentech byla kůže v celé tloušťce spálená a jednalo se o popáleniny třetího stupně. Právě na tyto plochy lékaři museli transplantovat kůži. Na 20 procentech těla měla popáleniny druhého stupně. Třikrát během léčby museli lékaři bojovat s rozsáhlou sepsí, kdy byl stav dítěte velmi kritický. Otravy se jim podařilo překonat silnými antibiotiky. „Po lékařské stránce byla léčba velmi náročná. Tak malé dítě s tak rozsáhlým zraněním u nás v republice ještě nepřežilo,“ řekl zástupce primářky ostravského popáleninového centra Michal Kadlčík.