V Praze demonstrovaly dva tisíce policistů a hasičů

Praha - Odbory policistů, hasičů a státních orgánů a organizací v Praze demonstrovaly proti plánovanému čtyřprocentnímu snížení platů. Akce oficiálně začala v 10:00 na pražském Palachově náměstí, zhruba po hodině se protestující rozešli. Pokud poslanci ale jejich požadavky nevyslyší, jsou připraveni v protestech pokračovat. Policisté dohlížející na akci odhadli počet účastníků na 2 000 až 2 500, organizátoři ale mluvili o přítomnosti 4 000 až 4 500 demonstrantů. Pokles platů státních zaměstnanců je součástí vládního úsporného balíčku, který má snížit deficit návrhu státního rozpočtu na příští rok. Sněmovna bude o rozpočtu rozhodovat ve třetím čtení právě na své dnešní schůzi.

Hasiči, policisté a další státní zaměstnanci se sešli už v 08:15 v atriu u stanice metra Malostranská. Asi po půl hodině zamířili za hlasitého skandování a troubení sirén k Poslanecké sněmovně. Někteří šli sledovat z galerie jednání poslanců, ostatní se asi po půlhodinových protestech vydali na Palachovo náměstí, kde proběhla oficiální demonstrace. Odboráře přijeli podpořit také jejich kolegové ze Slovenska. Ze zahraničí dorazil i předseda evropských policejních odborů Eurocop Hans Kiefer, který českým kolegům vyjádřil podporu od 37 zahraničních odborových svazů z 29 zemí.

Před sněmovnu přišli odboráře podpořit například předseda ČSSD Jiří Paroubek, sociálnědemokratický poslanec František Bublan nebo komunistický poslanec Pavel Kováčik. Demonstrantům přislíbili podporu pozměňovacího návrhu, který by měl platy státních zaměstnanců zachovat v původní výši. „Jestli si myslí, že za to, co zažíváme každý den, je ta práce hodně placená, ať si to přijdou zkusit,“ řekl na adresu poslanců demonstrující zaměstnanec Vězeňské služby Ostrava David. „My jsme ti, co ráno přijdou do práce, a nevíme, jestli se večer vrátíme,“ dodal policista Patrik.

Jiří Paroubek: „Chci vás ujistit, že sociální demokracie vaše návrhy, které souvisí s vašimi výdělky v příštím roce, samozřejmě nejen iniciovala, ale také je podpoří.“

Pavel Kováčik: „Krizi jste nezpůsobili a není proč po vás chtít, abyste na ni dopláceli.“

Martin Pecina: „Vláda řekla zkrátit všem a teď to vypadá, že u úředníků to budeme umět nějak vyřešit. U těch, co jsou ve služebním poměru, ne, a to podle mě spravedlivé není… Já se ani policistům ani hasičům nedivím. Byl bych schopen přijmout filozofii, že se mzdy zkrátí všem.“ 

Demonstranti byli oblečeni do reflexních vestiček s označením svého povolání. Na transparentech policejních odborářů bylo například napsáno „Máme chránit domy, chaty, kdo ochrání naše platy?“. Zaměstnanci vězeňské služby zase nesli nápis „V pekle sloužíme denně, tak proč klesáme v ceně?“ a pracovníci daňové správy připomínali „Daní máme vybrat více, sami přijdeme o tisíce“. Ti, co nemohli přijet, podpořili demonstrující alespoň peticí, pod kterou už je 28 tisíc podpisů.

Odboráři tvrdí, že by snížení platů mohlo negativně ovlivnit personální situaci policejního sboru. Předseda policejních odborů Milan Štěpánek, předsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací Alena Vondrová a šéf hasičských odborů Zdeněk Oberreiter se shodli, že zmrazení platů je maximálním možným kompromisem, který jsou ochotni tolerovat. Oberreiter dodal, že pokud sněmovna jejich požadavkům nevyhoví, budou následovat další akce, blíže to ale nespecifikoval: „Hasiči si nenechají lehce vzít čtyři procenta. My nechceme přidat, my chceme pouze udržet platy v roce 2010 na úrovni platů z roku 2009.“