Až deset tisíc dětí může být ve zvláštních školách neprávem
Praha/Bohumín - Zvláštní škola - zařízení, kam si česká společnost zvykla odkládat nejen děti skutečně postižené, ale i ty, které mají problémy s kázní nebo se sociálním zázemím. Ministerstvo školství teď přiznalo, že do zvláštních škol chodí neprávem asi 10 000 romských dětí. Jedním z příkladů je devětadvacetiletá Edita Pišojová, dnes Stejskalová, která vystudovala politologii. Na základní školu chodila v Bohumíně a jen o vlásek unikla přeřazení do zvláštní školy.
"Máma tehdy řekla učitelce, že s tím nebude souhlasit v žádném případě, jen pod podmínkou, že se nechá i vedení školy vyšetřit, zda není mentálně retardované," vzpomíná mladá žena. Tím to ale zdaleka neskončilo. Třídní učitelka jí hrozila propadnutím. Rozhodovala se mezi ní a druhým romským spolužákem. Stejskalová nemůže zapomenout moment, jak měli u tabule vypočítat nějaký příklad a děti je měly, různě podle sympatií, povzbuzovat. "Já jsem nebyla ta povzbuzovaná...," dodává. Nepropadla. Bez vědomí rodičů ji prý přesto vyšetřili pracovníci psychologicko-pedagogické poradny.
"Míru podpory přechodu dítěte na základní školu praktickou skutečně někteří učitelé vnímají etnicky," komentuje případ Zdeněk Svoboda z Ústavu pro informace ve vzdělávání při ministerstvu školství.
Edita Stejskalová ztratila blok ze školy, učení a kolektivu až příchodem Dagmar Tomášové, třídní učitelky na druhém stupni ZŠ. Ta objevila, že školou zanedbávaná Edita se učit chce, jen sama neví jak. Začala jí tedy po dohodě s maminkou individuálně pomáhat. "Dokonce jsem si oblíbila český jazyk," se smíchem komentuje Edita Stejskalová úspěch přístupu pozorné učitelky. Připadá jí to vtipné, protože bývá častým argumentem, proč romské děti nemají prospěchově zvládat základní školu, právě to, že neumí česky. "Otázka je, jestli skutečně nemluví, nebo se jim jen nechce s tím kolektivem mluvit," upozorňuje Stejskalová z vlastní zkušenosti.
Zvláštní škola není určena pro neposedné děti
Až v dospělosti zjistila, že ve zdravotní kartě měla napsáno, že je mentálně opožděná. Přitom ale absolvovala gymnázium a vystudovala politologii na Masarykově univerzitě v Brně. Podobně uspěšných dětí mohlo být až deset tisíc. Až tolik jich prý může být v praktických školách neoprávněně. "Já bych to označila i za jakousi kulturní genocidu…," nebojí se ostrých slov mladá žena. Zdeněk Svoboda upozorňuje, že rodičům je potřeba jednoznačně říci, že "zvláštní škola" není určena pro děti neposedné, pomalejší ani romské. Je to škola pro děti mentálně postižené. A pokud oni sami pro svoje dítě tuto pozici přijmou, tak s ním bude jednáno jako s mentálně postiženým.
Edita Stejskalová se teď ve svém sdružení Z§vůle práva snaží spolu s dalšími organizacemi takovým případům zamezit. Cestu nabízí v projektu Společně do školy. I ministerstvo školství teď přichází s řešením. Od nového roku se školy a pedagogické poradny mají řídit novým metodickým plánem. Navíc školy budou moci čerpat daleko víc peněz (například na asistenty pedagogů) z evropského fondu.
- Učitelka Dagmar Tomášová http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1267/126674.jpg zdroj: ČT24
- Edita Stejskalová z aktivity Zvůle práva http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1267/126672.jpg zdroj: ČT24
- Stránky sdružení Zvůle práva http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1267/126673.jpg zdroj: ČT24
Hlavní zprávy
-
VideoSenát poslal dál dva návrhy na omezení imunity aktualizováno před 1 hodinou Praha - Horní parlamentní komorou prošel podle očekávání v prvním kole opětovný návrh na zrušení doživotní imunity, který předložili senátoři ČSSD, TOP 09 a KDU-ČSL. Téměř ... -
VideoNečas a Monti: Růst se neobejde bez rozpočtové disciplíny vydáno před 52 minutami Řím - Český premiér Petr Nečas a jeho italský protějšek Mario Monti se dnes v Římě shodli, že bez úspor není možné nastartovat růst ekonomiky. V italské metropoli ... -
Aktivisté z Klárova dobrovolně neodejdou vydáno před 2 hodinami Praha - Aktivisté z hnutí Occupy odmítají dobrovolně opustit improvizovaný tábor na Klárově. Na místě zůstanou až do případného zásahu policie, který požaduje městská část ... -
Soukromá kosmická loď cvičně minula ISS, vrátí se zítra vydáno před 2 hodinami Miami – První soukromá kosmická loď, která veze zásoby Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), absolvovala test svých manévrovacích schopností. K ISS se zdárně přiblížila na 2,5 ...
Další v rubrice
-
před 1 hodinou Heger chce ve VZP protlačit úhradu léků pro vážně nemocné
-
Videopřed 1 hodinou Němcová: Obrázky stíhaného Ratha ve sněmovně obletí celý svět
-
před 1 hodinou Heger chystá plošný systém sdílení dat
-
Videopřed 2 hodinami Matka chlapce z Břeclavi se Romům omlouvá, vrátila i stotisícový dar
Nejčtenější v rubrice
- 22. 5. 2012 22:20 Imunitní výbor doporučil poslancům potvrdit Rathovo stíhání
- 22. 5. 2012 20:10 Odposlechy: Rath měl z úplatku radost
- 23. 5. 2012 22:41 Mladík z Břeclavi si napadení vymyslel, bál se reakce matky
- 23. 5. 2012 22:54 Advokáti: Rath je na cele sám a stěžuje si na málo informací
- 24. 5. 2012 15:50 Matka chlapce z Břeclavi se Romům omlouvá, vrátila i stotisícový dar
- 22. 5. 2012 19:46 Rathova manželka popřela jakoukoli spolupráci s Šejnostem, prý i lhal o kauze

