Politici očekávají, že Klaus konečně podepíše

Praha - Dlouho očekávaný verdikt Ústavního soudu je na světě - Lisabon není v rozporu s českým ústavním pořádkem. Ústavní soudci tak rozhodli jednomyslně. Další přezkoumávání smlouvy je nyní definitivně uzavřené. Na rozhodnutí Ústavního soudu už stihli zareagovat i politici. Verdikt politické špičky shodně vítají a očekávají, že prezident Václav Klaus neprodleně Lisabonskou smlouvu podepíše, a tím tak definitivně dokončí její ratifikační proces. Rozhodnutí smířlivě přijala i skupina senátorů, která stížnost k soudu podala. Sám prezident se k rozhodnutí zatím nevyjádřil.

Premiér Jan Fischer přijal s uspokojením dnešní rozhodnutí Ústavního soudu, že Lisabonská smlouva je v souladu s ústavou. Dokončení ratifikace podle něj nyní nestojí nic v cestě. „Jsme v situaci, kdy cesta pro dokončení ratifikačního procesu v České republice tak, aby Lisabonská smlouva mohla vstoupit v platnost od počátku příštího roku, je otevřená. Já jsem hluboce přesvědčen, že prezident nyní svůj podpis ke smlouvě připojí,“ prohlásil premiér.

K ratifikaci již chybí jen podpis prezidenta Václava Klause. Zbytek EU dokument reformující její podobu už schválil. Unie minulý týden splnila i dodatečnou podmínku, kterou si český prezident před dokončením ratifikace kladl, a umožnila ČR výjimku z Listiny základních práv EU.

„Není to překvapení. Vzhledem k letošnímu rozhodování o volbách se ale komentuje cokoli, co se týká Ústavního soudu, složitě,“ reagoval na první informaci o výroku soudu předseda ODS Mirek Topolánek. Právě ODS je ohledně Lisabonské smlouvy vnitřně nejednotná. Za očekávané rozhodnutí, které je nutné uvítat, má verdikt soudu zahraničněpolitický expert ČSSD Lubomír Zaorálek. „Doufám, že se celý proces v ČR rychle ukončí. Věřím, že prezident listinu podepíše a bude možné v Evropě přejít k jiným otázkám a tématům,“ dodal.

Vybrané reakce politiků:

Senátor Jiří Oberfalzer: „Hodnocení je jednoduché, co nebylo odmítnuto, bylo zamítnuto. Myslím, že Evropská unie se u nás nemá čeho bát… Ústavní ochrana České republiky bude vždycky posuzována eurokonformním stylem, který nám dnes předvedl Ústavní soud.“

Ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle: „Ústavní soud jasně prokázal, že i po přijetí Lisabonské smlouvy bude unie i nadále mezinárodní organizací na jedné straně a Česká republika bude nadále svrchovanou se vším všudy.“

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda: „KDU-ČSL vítá rozhodnutí Ústavního soudu, byly odstraněny všechny překážky a je možné dokončit ratifikační proces Lisabonské smlouvy.“

Předseda KSČM Vojtěch Filip: „Jsem přesvědčen, že podpis prezidenta republiky by se měl objevit pod Lisabonskou smlouvou bez zbytečného odkladu… Nic nebrání tomu, aby prezident dokončil ratifikační proces.“

Předseda zelených Ondřej Liška: „Je to velmi potěšující, nyní již neschází nic. Kdyby snad panu prezidentovi scházel inkoust, rád mu jej osobně donesu.“

„Je to očekávaný výsledek vzhledem k tomu prvnímu rozhodnutí soudu. Rád se seznámím s odůvodněním, protože některé věci odporují mému právnímu názoru,“ zněla první reakce předsedy KSČM Vojtěcha Filipa. Podle komunistů měli o přijetí Lisabonu hlasovat občané v referendu. Také předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda výsledek čekal a připomněl, že soud se s podobným výsledkem smlouvou zabýval už loni. „Je nyní na prezidentovi republiky, aby podpisem dokončil proces ratifikace,“ dodal lidovecký lídr.