Dělnická strana se má vyjádřit k návrhu na své zrušení
Praha - Nejvyšší správní soud začal projednávat vládní návrh na zrušení Dělnické strany. Senát soudu pro řízení ve věcech politických stran se shodl, že vyzve Dělnickou stranu, aby se k němu do 15. listopadu vyjádřila. Soud teď straně zašle celý vládní návrh, kde jsou velmi podrobně popsány důvody, proč by měla být zrušena. Soudci očekávají, že dostanou podrobné vyjádření zástupců od zástupců Dělnické strany - to pak chtějí zveřejnit na stránkách soudu, zároveň podklady zhodnotí a zvolí další postup.
- Ilustrační foto autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img8.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1074/107391.jpg
- Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img8.ct24.cz/cache/140x78/article/9/882/88153.jpg
- Ilustrační foto autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img8.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1094/109385.jpg
Vládní návrh je už druhým pokusem, jak stranu zakázat. Na jaře se o totéž pokoušel ještě kabinet premiéra Topolánka, avšak bez úspěchu. Návrh tehdy podle soudců neobsahoval potřebné důkazy. Ministr vnitra Martin Pecina proto vypracoval nový, který má hlavně prokázat, že protiprávní činnost je možné přičítat celé politické straně, nikoliv pouze jednotlivým členům. Stát by měl navíc zastupovat známý advokát Tomáš Sokol.
Nedávno například vyplula na povrch spojitost mezi stranou a extremisty z Bruntálska zadrženými kvůli žhářskému útoku ve Vítkově. Podle ministra vnitra Martina Peciny i to je argument do nového návrhu na zrušení strany.
DS: Naše názory a myšlenky jsou silnější než účelové lži a pomluvy
Prokázání konkrétních viníků, konkrétních činů, jejich styků na vedení Dělnické strany má podle ministra vnitra Peciny svůj význam. Ministerstvo proto takové věci shromažďuje. Sama Dělnická strana ale v návrhu vidí pouze důkaz stoupající popularity mezi lidmi a zákazu se nebojí. "V našich řadách určitě není nikdo, kdo by byl schopen být označen za extremistu, rasisti a podobně," míní předseda strany Tomáš Vandas.
Policejní experti na extremismus už léta řadí Dělnickou stranu a její příznivce k pravicovým radikálům. O jejím propojení s neonacisty ve výroční zprávě za loňský rok mluví taky Bezpečnostní informační služba.
Vláda chtěla stranu již jednou rozpustit, protože ji podezřívá, že zastřešuje extremistická uskupení včetně neonacistického Národního odporu a otevřeně vystupuje proti demokratickému zřízení. Podle Nejvyššího správního soudu však vláda jednoznačně neunesla důkazní břemeno. Neprokázala se například souvislost DS a neonacistického Národního odporu, například nějakou smlouvou o spolupráci.
Hlavní zprávy
-
Rathova manželka žádá o jeho přemístění do Prahy aktualizováno před 13 minutami Praha - Manželka stíhaného poslance Davida Ratha požádala vězeňskou službu o jeho přemístění z litoměřické věznice do Prahy. Důvodem je, aby jej mohla pravidelně navštěvovat ... -
Jemenský atentátník se odpálil při nácviku na přehlídku - stovka mrtvých aktualizováno před 26 minutami Saná - Nejméně 96 lidí dnes v Saná zabil sebevražedný atentátník. Zaměřil se na jednotku nacvičující vojenskou přehlídku, která se má v úterý konat na náměstí u ... -
VideoZemědělci zkomplikují dopravu na jihu Moravy i ve středních Čechách aktualizováno před 6 minutami Brno/Praha – Česko se chystá na středeční protest zemědělců. Informace o tom, kde všude nespokojení zemědělci naruší provoz na silnicích, z jednotlivých krajů teprve přicházejí. -
Němcová: Odsouzený zákonodárce by měl přijít o mandát vydáno před 1 hodinou Praha - Poslanec nebo senátor by měl v případě pravomocného odsouzení k nepodmíněnému trestu přijít o mandát.
Další v rubrice
-
Videopřed 7 minutami Na Mělnicku vykolejil vlak s uhlím, škoda 110 milionů
-
před 38 minutami Strana LIDEM dnes podala žádost o registraci
-
Videopřed 1 hodinou Středočeští radní budou hlasovat, zda rezignují, či ne
-
Videopřed 1 hodinou Generálka testování žáků se rozjela: Co ukážou výsledky?
Nejčtenější v rubrice
- 19. 5. 2012 21:12 Tisíce lidí zašly na hokej do restaurací a na náměstí
- 21. 5. 2012 08:50 Bronzoví hokejisté dnes přiletí do Prahy
- 19. 5. 2012 19:00 ČSSD: Rath má vrátit mandát a skončit má i celé vedení kraje
- 20. 5. 2012 18:52 Musela jsem učinit opatření, aby neunikly informace
- 19. 5. 2012 21:44 Země upadá do bezvýznamnosti, tvrdí Filip
- 20. 5. 2012 19:48 Po včerejším smutku dnes Staroměstské náměstí jásalo


