ODS Janotův balíček se skřípěním zubů podpoří, ČSSD chce změny

Praha – Shoda nad vládním navrhem rozpočtu se bude ve sněmovně hledat obtížně. ODS prosazuje rozpočet, kde by se škrtalo minimálně stejnou měrou na straně příjmů i výdajů. Dnešní návrh proto nelze podle místopředsedy ODS Petra Nečase v žádném případě označit za úsporný ani za protikrizový. S návrhem má ODS podle svého místopředsedy obrovský problém. Jako státotvorná a odpovědná strana je ale připravena ho podpořit. Podmínkou ale je, že bude přijat jako celek bez pozměňovacích návrhů. Za jiných podmínek návrh zřejmě nepodpoří. ČSSD už ale dnes uvedla, že k vládnímu balíčku pozměňovací návrhy ve sněmovně podá. Pro komunisty je v této podobě nepřijatelný. Lidovci mají k rozpočtu pozitivní přístup, zároveň ale chtějí ještě zkusit jednat. TOP 09 chce balíček přijmout jako celek bez pozmeňovacích návrhů.

„Poměr navýšení příjmů přesahuje 50 miliard vůči polovině na straně snížení výdajů. Nazvat tento balíček jako úsporný vyžaduje velkou dávku fantazie,“ řekl dnes na tiskové konferenci Nečas. Vláda chce získat 50 miliard pomocí daní. V době očekávání zastavení ekonomické recese a náznaků růstu v příštím roce je ale podle místopředsedy ODS plošné a masivní zvýšení daní to poslední, co česká ekonomika potřebuje. Zároveň upozornil, že jde o nejmasivnější navýšení daní za posledních deset let: „Snižovat deficity zvyšováním daní je úkol, který zvládne každý, a nevyžaduje to žádné velké umění.“

Petr Nečas:

„Vzhledem k poměru zvýšení daní dva ku jedné k úsporám, je otázkou, zda bychom spíše než termín Janotův balíček neměli používat termín Paroubkův balíček.“

Nečas upozornil, že například avizovaných deset miliard, které vláda měla ušetřit díky nulové valorizaci důchodů, rozdala do jiných rozpočtových kapitol: „Máme s tímto návrhem obrovský problém, vláda nakonec schválila něco úplně jiného, než co slibovala v minulých týdnech, kdy měly být příjmy a výdaje z hlediska úspor jedna ku jedné. Jsme ale státotvorná a odpovědná strana a jsme připraveni tento návrh podpořit.“

ODS má výhrady i k některým úsporám na staně výdajů. Nesouhlasí například s návrhem na snížení rodičovského příspěvku. Je nicméně připravena Janotův návrh podpořit. Musí ale podle ní být přijat jako celek po dohodě napříč demokratickým politickým spektrem, i když nebude podle Nečase po chuti asi nikomu: „Nesmí dojít k tomu, že z návrhu bude ve sněmovně učiněn trhací kalendář ve formě pozměňovacích návrhů.“ Výdajová stránka by pak totiž podle Nečase byla zcela rozcupována a zůstalo by jen poloviční zvýšení daní: „Naše předpověď je taková, že výsledek bude po dohodě vlády a levicové části sněmovny takový, že se o 50 miliard zvýší daně a o 10 miliard se sníží výdaje. Za takové situace bychom návrh podpořit nemohli.“

ČSSD chystá pozměňovací návrhy, nelíbí se jí zvýšení sazby DPH

ČSSD ale dnes uvedla, že k vládnímu balíčku pozměňovací návrhy ve sněmovně podá. Podle místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky i s nimi schodek nepřekročí 155 miliard korun. Sociálním demokratům se nelíbí zvýšení nižší sazby DPH, spotřební daně u pohonných hmot a škrty směřující k rodinám s dětmi. Chtějí je kompenzovat zvýšením daní právnických osob o dvě procenta a zavedením daňové progrese u příjmů fyzických osob. Propouštění se ČSSD neobává. „Navzdory krizi je zde celá řada velkých firem, které neustále vykazují poměrné výrazné zisky, ze kterých bychom rádi získali část prostředků do státního rozpočtu,“ řekl v ČT Sobotka. Páteční konzultace s politickými stranami podle něj přišla poněkud vniveč, protože Janota svůj balíček nijak neupravil: „Zůstává nevyrovnaný, příliš šetří na těch nejslabších a příliš málo požaduje po těch nejbohatších a nejsilnějších.“

ODS si připravila i svůj vlastní alternativní návrh. V oblasti navýšení příjmů by preferovala, kdyby nebyla 23 procentní daň u příjmů nad 145 tisíc korun a nedošlo ke zvýšení spotřební daně na benzín a naftu. Nesouhlasí ani s redukcí výdajových paušálů u osob samostatně výdělečně činných. Úspory na straně příjmů by pak podle Kocourka dosáhly 33,4 miliardy korun. Redukce výdajů by představovala 31 miliard. Dotkla by se například dávek v nezaměstnanosti nebo jiné strukturace příspěvku pro zdravotní pojištění. Státní rozpočet by se pak dostal do schodku přibližně 165 miliard korun: „Úspory bychom měli nižší, než předložila vláda, ale dostali bychom se pod 170 miliard korun a zároveň bychom ekonomiku nenechali tak vycucávat prostřednictvím zvýšených daní.“

Komunisté považují balíček za nepřijatelný, ruku pro něj nezvednou

Pro KSČM je balíček nepřijatelný a nebude pro něj hlasovat. Zasahuje podle ní nejvíc nízkopříjmové vrstvy obyvatel, především mladé rodiny a důchodce. „Nejsme přesvědčeni o tom, že návrhy odpovídají potřebám české ekonomiky,“ řekl v ČT předseda KSČM Vojtěch Filip, který byl rovněž zklamaný páteční expertní poradou. Ta podle něj dostatečně neakceptovala to, co ji komunisté nabízeli, především možnost pokrýt 60 miliard schodku zisky z ČEZu a České národní banky. KSČM požaduje i daňovou progresi fyzických a právnických osob, která by se dotkla především nadnárodních korporací a velkých firem. Vadí jim i zvyšování sazby DPH.

Miroslav Kalousek:

„Úřednická vláda předložila kompromis a já velmi naléhám na to, abychom všichni měli odvahu ten kompromis přijmout, byť se řada kroků nelíbí tomu či onomu.“

Lidovci zkusí ještě jednat, TOP 09 chce balíček jako celek

Lidovci mají k rozpočtu podle svého předsedy Cyrila Svobody pozitivní přístup, zároveň ale mají i dvě námitky a chtějí ještě zkusit jednat. Stejně jako ostatním stranám jim vadí snížení rodičovského příspěvku a porodného. Nejsou spokojeni ani se snížením dávek sociálních služeb. Chtějí proto navrhnout, aby se tyto položky vyřešily příjmy z hazardu. TOP 09 naopak nabádá ostatní strany, aby nepodporovaly žádné pozměňovací návrhy. Poslanec TOP 09 Pavel Severa označil rozpočet za umění možného a kompromis: „Nebude se to všem zamlouvat stoprocentně, kdo chce ale torpédovat tento kompromisní návrh, chová se nezodpovědně.“ Přiznává, že existuje několik dobrých nápadů, které by se v rozpočtu daly použít. Pokud se ale má schválit, nejsou podle něj v tuto chvíli na místě.

Nečas: Snížení platů ústavních činitelů je populistický politický folklór

Platy ústavních činitelů včetně soudců a státních zástupců by měly být podle vlády příští rok o čtyři procenta nižší. ODS ve sněmovně snížení platů podpoří: „Byli bychom političtí hlupáci, kdybychom tak neučinili,“ uvedl Nečas. Jde ale podle něj spíše o populistický politický folklór než o vážně míněné návrhy: „V celkovém objemu úspor činí tyto návrhy zanedbatelné položky a mají spíše psychologicko symbolický charakter.“ Místopředseda ODS zároveň upozornil, že vysoce postavení státní úředníci mají dnes vyšší platy než ministři a další zákonodárci. Sociální demokraté ale chtějí ve sněmovně navrhnout, aby se příští rok snížily platy ústavních činitelů o 20 procent. Stejný názor zastává i TOP 09. Snížení platů podporují všechny politické strany zastoupené ve sněmovně. Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše to sice rozpočet nezachrání, ale poslanci a další ústavní činitelé by měli jít příkladem.