Fico a Sobotka: Kolem sankcí opatrně

Praha - Slovenský premiér a předseda strany SMER Robert Fico na sjezdu ČSSD ocenil odvahu českého premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) v jeho postoji k sankcím vůči Rusku. Podle Fica je třeba hájit vlastní národní zájmy, což se Česku a Slovensku díky vzájemné spolupráci podařilo. Vyzval také, aby si obě země nepletly jednotu s mlčením. Příští týden se koná summit Evropské unie, kde se bude právě o sankcích vůči Rusku a situaci na Ukrajině diskutovat.

Vystoupení Roberta Fica na sjezdu ČSSD (zdroj: ČT24)

SMER i česká ČSSD mají podle slovenského premiéra podobný pohled na důležité otázky, ocenil společné postoje a spolupráci v rámci Evropské unie, především vztah obou zemí k sankcím vůči Rusku. „Chtěl bych poděkovat panu premiérovi za statečný postoj, já jsem ho měl také statečný, pokud šlo o sankce vůči Ruské federaci,“ prohlásil Fico, který je znám svým negativním postojem k sankcím. „Ano, bylo porušeno mezinárodní právo, pojďme něco dělat, ale musíme obhajovat vlastní národní zájmy. To se nám podařilo.“

„Zpochybňovali jsme postoj k sankcím, ale nikdy nepůjdeme proti jednotě Evropské unie. Máme ale právo říci svůj názor. Nepleťme si, prosím, jednotu Evropské unie s tím, že musíme být všichni ticho,“ vyzval slovenský premiér. Bohuslav Sobotka prohlásil, že sankce by se měly užívat jako podpůrný prostředek, aby se naplňovaly dohody z Minsku. Podle situace by se měly buďto navyšovat, nebo snižovat.

Společný brífink Roberta Fica a Bohuslava Sobotky (zdroj: ČT24)

Fico: Situace na Ukrajině není černobílá

Na společném brífinku s českým premiérem se Fico věnoval i situaci na Ukrajině. Pronesl, že východní soused Slovenska potřebuje reálnou pomoc, nikoliv „řinčení zbraněmi“. „Odmítáme vidět situaci na Ukrajině černobíle. Dnes na Ukrajinu dodáváme jednu třetinu domácí spotřeby plynu. Jako předseda vlády země, která s Ukrajinou bezprostředně sousedí, mám zájem, aby byl na Ukrajině mír a klid.“

Robert Fico:

„Přicházím ze země, která je ekonomicky, finančně a sociálně stabilní. Jsme země i politická strana, která se hodně učí. A chci poděkovat vám, jako starší sestře nebo staršímu bratrovi, učíme se od vás. Je mnoho podobností mezi ČR a SR. A byla by chyba, kdybychom naše společné postupy nedokázali společně využívat.“

Fico také Sobotkovi předal „flašu“ slovenské slivovice a požádal jej, aby ji vypil společně s novým vedením sociální demokracie. „Těší mě vynikající spolupráce s vaším panem předsedou. Chtěl bych ocenit konstruktivní a pracovní dialog, který vedeme, ale především povýšení tohoto dialogu do osobního přátelství, na které se mohu vždy spolehnout a které dává těmto dvěma stranám na Slovensku a v České republice obrovskou perspektivu spolupráce,“ prohlásil ve svém projevu.

K situaci na Ukrajině se ve své ministerské zprávě na sjezdu později vrátil i šéf tuzemské diplomacie Lubomír Zaorálek, když prohlásil, že se z ministerstva zahraničí v posledním roce stalo ministerstvo obrany. Zároveň zopakoval stanovisko tuzemské diplomacie, podle kterého je nutné hledat důsledně diplomatické řešení stávající krize. „Nemůžeme zopakovat to, co se stalo v roce 1914, kdy demokracie spala a ti, kdo jeli, byli militární plánovači,“ konstatoval. „Evropská unie a my jako její členové máme za úkol jednat, zabránit eskalaci násilí a toho, aby se situace na Ukrajině znovu zvrhla ve válku.“

Robert Fico ocenil Sobotku a přinesl mu „flašu slivovice“ (zdroj: ČT24)

Vývoj sociální demokracie PŘEHLEDNĚ