Sobotka: Jsem skeptický k účinnosti sankcí, cíle Ruska nezměnily

Praha – Premiér Bohuslav Sobotka je skeptický vůči efektivitě sankcí proti Rusku – chování země podle něj nezměnily. Podstata sporu Ruska a Ukrajiny leží hlavně v politické a především historické rovině a sebetvrdší ekonomické postihy je nevyřeší. Konflikt se musí řešit především na poli diplomacie a v rámci jednání mezi Ruskem a Ukrajinou a mezi Ruskem a Evropskou unií. Sobotka to prohlásil na mimořádné schůzi sněmovny, kterou kvůli stanovisku vlády k unijním sankcím podnítila pravicová opozice.

„Pokud se podíváme na to, jaký vliv měly Evropské sankce na chování Ruska, tak je evidentní, že sice sankce poškodily ruskou ekonomiku, ale chování Ruska nezměnily,“ upozornil Sobotka. Připomněl zároveň, že evropské sankce stmelily ruskou společnost a zvýraznily pozici prezidenta Putina. “Sankce nemají podporu ani mezi ruskými opozičními stranami," podotkl.

Cíle Ruska jsou podle Sobotky ryze politického charakteru. „Nemohou být a nebyly změněny nebo vychýleny tím, že Evropská unie začala zavádět hospodářské sankce. Spirála sankcí mezi západním světem a Ruskem nemůže vyřešit podstatu sporu, ke kterému došlo na východní Ukrajině,“ řekl. Podstatou geopolitického konflitku je fakt, že Rusko podle Sobotky nechce akceptovat právo Ukrajiny rozhodnout, zda bude patřit pod jeho vliv či pod ochranu Evropské unie a NATO. Velkou roli v tom hrají především historické a kulturní otázky, které podle Sobotky sebetvrdší sankce nevyřeší.

  • Bohuslav Sobotka: „Problém může vyřešit pouze změna diplomacie a taková aktivní diplomacie, která předejde tomu, že se tento geopolitický konflikt bude řešit formou současné války, k níž dochází na východě a jihovýchodě Ukrajiny.“

Sobotka také vysvětlil, proč ihned nepodpořil další sankce, které chce Unie zavádět vůči Rusku. „Já jsem nemohl v noci na 31. srpna podpořit sankce připravované Evropskou komisí, především proto, že žádný konkrétní návrh sankcí nebyl na stole,“ upozornil Sobotka. „V situaci, kdy jsem neznal podrobnosti tohoto návrhu, zachoval jsem se tak, že jsem si vyhradil právo, abych s některou částí tohoto návrhu vyjádřil nesouhlas,“ prohlásil premiér.

Postoj české vlády k dalším sankcím tématem Událostí, komentářů (zdroj: ČT24)

Sobotka podle svých slov považoval za nemožné, aby podepsal souhlas se sankcemi ve chvíli, kdy nebyla známa jejich přesná podoba a dopad na českou ekonomiku. Až když byl Evropskou komisí předložen konkrétní návrh sankcí ve struktuře, která navazuje na předchozí fázi, požádal Sobotka jednotlivá ministerstva o přezkoumání reálných dopadů sankcí na Česko. „Vláda suverénního státu přece musí zohledňovat národní zájem i zájem České republiky při vší snaze udržet jednotný postup Evropské unie a NATO vůči krizi na Ukrajině, je to vláda, která odpovídá občanům ČR,“ konstatoval. Posouzení sankcí a vyhodnocení dopadů podle něj patří mezi základní úkoly každé odpovědné vlády.

Své připomínky k sankcím uplatnily i jiné státy

Sobotka dále zdůraznil, že stejně jako on postupovaly i ostatní státy Evropské unie, které analyzovaly dopady návrhu komise na jejich ekonomiky. „Opatření a úpravy, které jsme prosadily do aktuální podoby sankcí, znamenají pozitivní dopad. Snížili jsme riziko ohrožení našeho exportu v rozsahu asi osm miliard korun,“ uvedl.

Své připomínky uplatnily i další země a ve stejný den, kdy začalo na Ukrajině platit příměří, měla Evropská komise návrh sankcí přípraven. „Sankce v tuto chvíli čekají na to, kdy formálně vstoupí v platnost. Na půdě EU se vede debata o tom, zda je vhodná chvíle v situaci, kdy bylo uzavřeno příměří (…), aby Unie přišla s tím, že bude dále eskalovat hospodářské sankce vůči Rusku,“ poznamenal Sobotka. Dle jeho názoru by bylo vhodným gestem, pokud by se připravené sankce odložili, dokud bude na Ukrajině udržováno příměří.

Schwarzenberg: Jde o válku Ruska proti EU

Podle předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga jde o válku Ruska proti Ukrajině a ve skutečnosti proti celé EU. Její příčinou podle něho totiž bylo uzavření asociační smlouvy mezi unií a Ukrajinou. Válka podle bývalého ministra zahraničí vyžaduje oběti a Česko by mělo být v první řadě těch, kteří bojují proti agresi. „Aspoň jsme se pořádně zostudili,“ poznamenal Schwarzenberg.

Předseda ODS Petr Fiala volal po zahraniční politice, která ochrání české zájmy a bezpečnost. Vláda si podle něho nepřipouští nebezpečí konfliktu pro Česko a situaci na východní Ukrajině podceňuje. Rusko podle Fialy postupuje proti mezinárodnímu řádu a porušuje mezinárodní závazky. Předseda ODS varoval, že konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou má všechny rysy potenciálního světového konfliktu.

Předseda KSČM Vojtěch Filip soudí, že pokud budou uplatněny unijní sankce a ruské protisankce, bude to pro Česko zničující. Debata by měla být podle něho o tom, jak by unie mohla přispět k tomu, aby příměří na východě Ukrajiny bylo co nejdelší a aby konflikt skončil dohodou a dalším demokratickým vývojem. Za cestu do pekel pro Česko označil sankce šéf Úsvitu Tomio Okamura. Podle něj není moudré opustit ruské trhy jen kvůli „podpoře pučistů z Majdanu, kteří vraždí své spoluobčany.“

Výroky politiků ve sněmovně:

Miroslav Kalousek (TOP 09): „Teď je to zahraniční politika, která říká: co je naše, to je i moje a co je moje, na to mi nesahej. A my chceme být věrní spojenci za předpokladu, že nás to nebude nic stát. … Děláme politiku ostudnou, alibistickou a nedůstojnou pánů Babiše, Sobotky a Bělobrádka. Děláme politiku, na základě které jsme ztratili svůj mezinárodní kredit o několik tříd během několika měsíců. Děláme politiku malých nedůvěryhodných vychcánků.“

Zbyněk Stanjura (ODS): „To je věc, kterou my kritizujeme, ta obojakost, jakoby opatrnost. Jsme sice s vámi, ale moc ne, protože co kdybychom to řekli moc nahlas, co by se nám mohlo stát.“

Vojtěch Filip (KSČM): „Dopad sankcí, pokud budou uplatněny a budou protisankce, bude pro Českou republiku velmi zdrcující. Ruská federace by ty sankce, které jsme uplatnili jako Česká republika nebo Evropská unie, jistě přežila bez úhony.“

Tomio Okamura (Úsvit): „Nejsem rozhodně rusofil ani obdivovatel Putina a snažím se vždy každou událost vidět nezaujatě a posuzovat ve všech souvislostech. Z tohoto pohledu mi nezbývá než k situaci na Ukrajině konstatovat, že politika sankcí je pro Českou republiku cestou do pekel.“

Jiří Mihola (KDU-ČSL): „Ukrajina je kolos, kolos na hliněných nohou, který vlastně nahrává tou svou dlouhodobě nestabilní situací agresi ať už kohokoliv. Pokud ale máme nějaká jiná řešení, když odmítáme sankce, já se divím, že dávno s nějakým takovým opravdu účinným plánem někdo nevyšel.“

Události: Spor o protiruské snakce ve sněmovně (zdroj: ČT24)