Opozice vládě vyčítá obchod s Čínou: Jednáte s lidmi potřísněnými krví

Praha – Rozvíjení obchodů mezi Čínou a Českem je trnem v oku zastánců lidských práv i pravicové opozice. Místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 František Laudát v Událostech, komentářích uvedl, že neví, jak se ministrům jedná s lidmi, kteří mají doma na rukou krev. Měnit svobodu a demokracii za byznys se podle něj dlouhodobě nevyplácí. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) ale oponoval, že vláda se konceptu lidských práv nezříká. Neznamená to ale, že bude někomu vnucovat evropské hodnoty. S Čínou navíc obchoduje i Německo nebo Francie. „My nemáme důvod chovat se jako hlupáci,“ dodal.

Současná vláda i prezident se snaží obchodní kontakty s Čínou posílit. Pražský hrad nyní hostí Čínské investiční fórum. Na konferenci přiletělo z Asie víc než pět stovek hostů, v čele s čínským vicepremiérem Čang Kao-liem.

Měnit za byznys základní hodnoty, jako je svoboda a demokracie, se ale podle Laudáta dlouhodobě nevyplácí. Pokud někdo čeká po obchodování s Čínou významné posílení ekonomiky, tak je na omylu. „Obdobnou politiku dlouho dělá například Francie, a přesto dnes upadá a ekonomicky na nejvyspělejší země nestačí,“ podotkl. Mládek ale ve studiu Událostí, komentářů oponoval, že hlavním spolupracovníkem Číny je Německo: „Paní kancléřka Merkelová tam jezdí nejméně třikrát do roka a občas tam přiveze i půlku německé vlády. My nemáme důvod chovat se jako hlupáci.“

„Nevím, jak se naším ministrům jedná s lidmi, kteří doma mají na rukou krev,“ reagoval Laudát. Mládek podotkl, že on s takovými lidmi nejedná: „Možná jsou to technokrati, kteří slouží své zemi.“ Vláda se podle něj navíc v žádném případě nezříká konceptu lidských práv: „Jsme součástí Evropské unie, která má nějaké standardy, ale nepovažujeme za realistické, že zrovna my jako desetimilionová země budeme vývozem nějakých civilizačních schémat.“ Pokud to někdo bude chtít dělat, tak to podle ministra má dělat EU jako celek.

Jan Mládek, ministr průmyslu (ČSSD): „Implicitně je zde zvykem představa, že evropská civilizace je superiorní a že má právo od Boha nebo od někoho jiného všem ostatním vnucovat své hodnoty. Chtěl bych zdůraznit, že čínská civilizace je daleko delší než ta evropská, a je otázka, kde bude Evropa za tisíc let… S jinými civilizacemi je třeba samozřejmě otevřeně debatovat, říkat jim, že jejich hodnoty úplně nesdílíme, ale ne, že tam ty naše budeme misionářsky exportovat.“ 

Bohuslav Sobotka, premiér (ČSSD): „Česká republika je zemí, která na otázku dodržování lidských práv klade dlouhodobě velký důraz, a to i díky naší historické zkušenosti, kterou si s sebou neseme ze složitých dějin střední Evropy ve 20. století.“

„Jakmile začnete ideologicky kádrovat země, zda jsou demokraticky na výši, tak musíte také říct, že připravíte tisíce, desetitisíce lidí o chleba a budou stát fronty před pracovním úřadem,“ upozornil Mládek. Většina kritiků Číny pak podle něj v této zemi ani nebyla: „Možná, že by byli překvapeni, kdyby tam dojeli… Lidé, kteří žijí v zemích, kde není demokracie, potřebují vidět nějaké vzory, pozitivní i negativní, čili my potřebujeme výměnu lidí, a proto se snažíme i o rozvoj turistiky.“

Laudát: Je to zbytečné podlejzání a rezignace na klíčové hodnoty

Laudát ale sociální demokracii vytkl, že se kouká jen na okamžitý efekt a v dlouhodobém horizontu ohrožuje jistoty české společnosti: „Je to až skoro zbytečné podlejzání a rezignace na klíčové hodnoty, na kterých by naše společnost měla fungovat.“ Firmy, které chtějí spolupracovat s Čínou, by si podle něj měly být vědomé rizik, která to přináší. „Čína je známá i masivním porušováním autorských práv, kopírováním věcí,“ dodal.

Čínské investiční fórum má řadu kritiků i mimo politiku. Asi dvě desítky lidí dnes v okolí Pražského hradu proti jeho konání protestovali. Vedle Tibetu upozorňovali i na utlačování členů v Číně zakázaného duchovního hnutí Fa-lun-kung. Stoupenci hnutí se snaží vést harmonický, nesobecký a ohleduplný život. V Číně jsou pronásledováni a údajně i mučeni. Odpovědnost je dávána právě hlavě čínské delegace v Praze, vicepremiéru Čang Kao-liovi. Prezident Miloš Zeman dnes ale na adresu Číny řekl, že lidská práva jsou ne jenom politická, ale také hospodářská a sociální: „A právě v oblastech tohoto typu lidských práv Čína udělala obrovský pokrok.“

Laudát: Měnit svobodu za byznys se dlouhodobě nevyplácí (zdroj: ČT24)