ČSSD chce delší lhůty pro vydávání majetku církvím

Praha - ČSSD chce zpomalit vydávání majetku církvím. Informaci serveru iDNES.cz potvrdil předseda ústavně-právního výboru ve sněmovně Jeroným Tejc. Poslanci chtějí navrhnout, aby se prodloužila lhůta na zkoumání žádostí o restituce. Místo šesti měsíců by na to úřady měly rok. Tím se má podle Tejce zabránit chybám při vydávání majetku. Sociální demokraté o tom však zatím nemluvili s církvemi.

„Cílem není nic jiného než zabránit, aby v tom spěchu při posuzování desítek tisíc žádostí byl vydán majetek, který by jinak vydán být neměl,“ uvedl Tejc. Podle poslanců by měly mít úřady více času, navrhují proto prodloužit lhůtu na jeden rok. Podle iDNES.cz chtějí návrh přijmout ve zrychleném řízení tak, aby začal platit ještě před koncem letošního pololetí. Církve a náboženské společnosti se totiž se svými návrhy musely přihlásit do konce
loňského roku. 

Podle místopředsedkyně Senátu Aleny Gajdůškové, která za ČSSD o restitucích vyjednává s církvemi, jde o poslanecký návrh, který je určen k další diskusi jak s koaličními partnery, tak se zástupci církví. „Na příštím jednání to téma otevřeme. Zákon není napsán dobře a ukazuje se, že pověřené úřady (např. pozemkový úřad nebo Lesy ČR) jsou skutečně přetíženy žádostmi a nejsou schopné zúřadovat žádosti tak, aby nedošlo k chybám,“ uvedla Gajdůšková ve vysílání ČT24.

Opoziční TOP 09 ale návrh kritizuje, podle poslance Stanislava Polčáka se sociální demokraté znovu snaží restituce zvrátit. „Bojím se, aby to nebyla další zastírací taktika ČSSD, jak zasáhnout do přiznaných práv církví.“

Podle poradce pražského arcibiskupa Milana Badala nemá nápad ČSSD žádné opodstatnění: „Mně se to zdá jako naprostý nesmysl, spadá to do stejné kategorie výmyslů, jako bylo referendum nebo zákonné opatření, už proto, že jde o zákon přijatý sněmovnou, má jisté parametry, dokonce byl prozkoumán Ústavním soudem a podle něj byly uzavřeny smlouvy, které nelze svévolně měnit.“  

  • Církve mají podle zákona dostat nemovitý majetek v hodnotě přibližně 75 miliard korun. Během 30 let jim stát vyplatí také 59 miliard korun za majetek, který nemůže být vydán, neboť již dnes není v majetku státu. Současně se až na nulu bude snižovat státní dotace církvím. Ke konci února podaly církve celkem 5 198 výzev, které se týkají asi 112 tisíc pozemků a 1 835 staveb.

ČSSD a ANO však navrhly, aby byly finanční náhrady sníženy o 13 miliard, což církve odmítají, neboť zákonem schválená částka je z jejich strany kompromisem vzniklým během letitých vyjednávání. Vyjednávací týmy už se kvůli tomuto požadavku sešly, zatím se však shodly jen na tom, že ministerstvo kultury bude nově zveřejňovat zprávy o hospodaření církví, v nichž budou obsaženy i údaje, kolik církve daly nebo dají na veřejně prospěšné účely.