Komentátoři: Puč nevyšel, možná bude guerilla

Praha – „Haškův a Tejcův ústup je taktický krok. Nechají prostor Sobotkovi, ale jak už to v ČSSD bývá, bude to něčím vyváženo. Oba se teď snaží zachránit svou budoucnost v ČSSD,“ hodnotí situaci komentátor Hospodářských novin Petr Fischer. „Škromach není v této hře důležitý a dobře to ví. Proto se tak snadno stáhl. Z této trojice je nejzkušenější a politicky nejchytřejší. V ČSSD může klidně do důchodu přečkat,“ dodal komentátor deníku Právo Alexandr Mitrofanov.

Statutární místopředseda ČSSD Michal Hašek a Jeroným Tejc rezignovali na funkce ve vedení strany. Tejc zároveň hodlá rezignovat na pozici předsedy poslaneckého klubu strany (více čtěte zde). Jak se na situaci v ČSSD dívají čeští komentátoři a politologové? 

„Radikální změnou české politiky je, že se odstupuje v přímém přenosu. Dělá se to evidentně pro média. Nejdůležitější bylo říct, že jsme oběti, které chtěly jen diskusi ve straně. Ústup byl taktický krok pro jejich budoucnost. Teď trochu poodstoupí, nechají prostor Sobotkovi, ale jak už to v ČSSD bývá, bude to něčím vyváženo. SPOZ pro ně není varianta a oba se tímto krokem snaží zachránit svou budoucnost v ČSSD,“ uvedl komentátor Hospodářských novin Petr Fischer.

Hašek bude hlídat čistotu vyjednávání, možná přijde útok

Petr Fischer, Hospodářské noviny: „Z Haškovy strany se všichni modlili, aby byl výsledek ČSSD pod 25 procent, protože kdyby byl nad, tak by proti Sobotkovi zcela jistě nevystoupili. Tam viděli ten moment, kdy je třeba po moci sáhnout. Ukázalo se, že to byla riskantní sázka, jejich rychlý ústup je až komický.“ 

Alexandr Mitrofanov, Právo: „Puč nevyšel, možná bude guerilla. Hašek řekl jasně, že bude hlídat čistotu tzv. sociálnědemokratického vyjednávání ve vládě. Jelikož koaliční vláda nemůže být sociálnědemokratická, přijde útok.“ 

Kamil Švec, politolog: „Puč uspěchali, navíc podcenili reakce členů a voličů ČSSD. Pro Haška je mobilizace členů ČSSD překvapením.“

Další vývoj uvnitř ČSSD naznačí nedělní zasedání ústředního výkonného výboru. Hašek s Tejcem sice rezignovali, trvají ale na tom, aby odpovědnost z nedostatečného výsledku v předčasných volbách vyvodili i další členové předsednictva – vedle Bohuslava Sobotky také Milan Chovanec a Lubomír Zaorálek. Zda Sobotka celou krizi ustojí zatím není zcela jasné:

  • Lukáš Jelínek, politolog: „Sobotka byl vnímán jako jeden z těch slabých předsedů ČSSD. Ale v okamžiku, kdy ukázal emoce, kdy se ukázalo, že dokonce i jeho jméno může být skandováno na náměstí – čemuž by nikdo v životě nevěřil – tak sociální demokraté vycítili, že bude silnější figurou než Michal Hašek, který si budoval své zázemí především v zákulisí.“
  • Petr Fischer, Hospodářské noviny: „Sobotka je politický úředník, zná provoz parlamentu i politické strany a zároveň zažil několik krizí a ví jak se v nich chovat –nebýt příliš agresivní. Hašek je naopak dravý typ politika, musí si na moc sáhnout.“
  • Bohumil Pečinka, Reflex: „Většina lidí cítí, že Sobotka osobnostně na funkci předsedy nestačí a už vůbec ne na funkci premiéra. Zdrcující volební výsledek se mu podařilo zamaskovat jen díky neobratnosti vůči jemu kritického křídla. V politice se říká, že není důležitý volební výsledek, ale jeho interpretace.“

Mitrofanov: Škromach může v ČSSD v klidu přečkat až do důchodu 

Včera v pořadu Hyde Park ČT24 oznámil rezignaci také místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach (více čtěte zde). Následoval tak jihočeského hejtmana Jiřího Zimolu, který v nejužším vedení strany rovněž skončil.  

Petr Fischer, Hospodářské noviny: „Škromach je veterán strany. Byl vždy ten, kdo chce být dvojka, je to výhodné, příliš neriskuje. Vždy se přiklání k proudu, který vede. To je jeho politická strategie, která se mu vyplatila, vždy byl na důležitých politických postech.“

Kamil Švec, politolog: „Škromach tvrdí, že by měl Sobotka nést zodpovědnost za volební výsledek. Neříká to proto, že by měl Sobotka rezignovat, říká to proto, aby bylo do budoucna na čem stavět. Je to jeho odrazový můstek, kde se Škromach bude později realizovat a nacházet body.“ 

Alexandr Mitrofanov, Právo: „Škromach není v té hře důležitý, dobře to ví. Proto se tak snadno stáhl. Není v poslaneckém klubu, nebude tu guerillu organizovat ani provádět. Je z té trojice nejzkušenější a politicky nejchytřejší. V ČSSD může klidně do důchodu přečkat.“

Zdeněk Škromach
Zdroj: Václav Šálek/ČTK

Komentátoři se shodují, že celá aféra zhoršila vyjednávací pozici ČSSD:

  • Kamil Švec, politolog: „Sociální demokracie se sama kopla do kotníku a na vyjednávání jde jako kulhající strana. Koaliční partneři to vidí v přímém přenosu. Není to pro ni ideální pozice.“
  • Bohumil Pečinka, Reflex: „Nejsem si jist, jestli ANO a pan Babiš přesně vědí, co chtějí. Pokud to ovšem ví a budou to důsledně prosazovat, mají teď daleko jednodušší pozici, než měli minulý týden. Musí si být vědomi, že ČSSD je vnitřně oslabená. Spousta lidí, se kterými se počítalo na potenciální ministry, ministry nebudou…“
  • Miroslav Korecký, Týden: „Je jasné, že po této příhodě se ve výsledném vládním programu pozná sociální demokracie mnohem méně.“ 

Jakou roli hrál v celé aféře prezident Miloš Zeman?

Alexandr Mitrofanov, Právo: „Buď jsou Hašek a Tejc dobrými stratégy a taktiky a vše vymysleli sami, nebo spolupracují s prezidentem republiky, k čemuž se přikláním.“ 

Petr Fischer, Hospodářské noviny: „Zeman udělal, co mohl, aby přeměnil český politický systém na poloprezidentský, vytvářel si k tomu mocenské základny. Jednou z nich byla SPOZ, která se poté pokoušela vnitřními intrikami ovlivňovat ČSSD, například přes Michala Haška. Po volbách se ukázalo, že Zeman zas tak geniální stratég, za kterého ho všichni, především Hašek i řada komentátorů považovali, není.“

Kamil Švec, politolog: „Zeman  je hráčem v této hře, který se snaží stranu ovlivňovat.“