Kauza MUS: Byla chyba, že jsme mlčeli, říká odsouzený Koláček

Praha - Bývalí majitelé a manažeři Mostecké uhelné společnosti (MUS), odsouzení k nepodmíněnému vězení za podvody a praní špinavých peněz při privatizaci společnosti, hodlají proti verdiktu ze Švýcarska bojovat u mezinárodních instancí. Důrazně se ale budou hájit i veřejně, uvedl odsouzený Antonín Koláček. Podle něj je Švýcarsku „hodně českých peněz“, on i jeho společníci prý jen posloužili jako exemplární případ. Do vězení jsou ale připraveni nastoupit. Pokud to neudělají, Česko je podle ministerstva spravedlnosti nevydá.

Manažeři Mostecké uhelné právě švýcarským soudcům věřili víc než českým. „Od počátku jsem cítil, že všichni tři soudci jsou neutrální, jsem rád, že se to odehrává tady a plně důvěřuji v jejich neutralitu,“ řekl obžalovaný Antonín Koláček 8. října 2013. Nakonec se Koláček jen těsně vyhnul vazbě a teď spolu s ostatními pěti obžalovanými čeká, jestli rozsudek stvrdí i odvolací soud. Pokud jej stvrdí, je připravený nastoupit výkon trestu.

Švýcarsko je připravené vydat mezinárodní zatykač

Pokud by někdo z odsouzených nastoupit nechtěl, vydá Švýcarsko mezinárodní zatykač. „Nicméně na základě platných mezinárodních dohod o vydávání by velmi pravděpodobně Česká republika tyto své občany nevydala,“ uvedla Štěpánka Čechová, mluvčí ministerstva spravedlnosti. Podle některých právníků tak může dojít k paradoxní situaci, že nejbezpečnějším místem pro odsouzené manažery bude země, kterou podle rozsudku švýcarského soudu okradli, tedy Česká republika. Za určitých okolností může ale do kauzy zasáhnout český Nejvyšší soud. „Je možné tento trest vykonat v ČR na základě rozsudku Nejvyššího soudu,“ uvedl před časem Petr Šereda, dozorující státní zástupce.

MUS
Zdroj: ČT24

Tři z obviněných žíjí v Monaku

Odsouzení se dělí na dvě skupiny. Trojice Koláček, Kraus a Klimecký žije trvale v Česku. Dvojice Čmejla a Diviš žije ale v Monaku. „Oba zmiňovaní jsou často pracovně na cestách, nicméně kdykoliv byli úřady vyzváni, aby se dostavili například na výslech, bezodkladně tak vždy učinili,“ uvedla Karolina Zelenková, právní zástupkyně obžalovaných. Vzhledem k tomu, že mají české občanství, by je v případě vyhýbání se trestu Monako mohlo do Švýcarska vydat. V kauze mohou navíc ve Švýcarsku padnout další obvinění.

Soud ve švýcarské Bellinzoně shledal bývalé představitele MUS Antonína Koláčka, Jiřího Diviše, Marka Čmejlu, Petra Krause a Oldřicha Klimeckého vinnými z podvodů a praní špinavých peněz a uložil jim nepodmíněné tresty vězení od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Kromě toho dostali různě vysoké pokuty. Podle rozsudku způsobili Česku škodu zhruba dvě miliardy korun.

Byla chyba, že jsme mlčeli, říká Koláček

Antonín Koláček, odsouzený v kauze MUS:

„Je zajímavé, že z celé české privatizace, ze všech těch českých peněz, které jsou ve Švýcarsku, si vybrali zrovna nás. A těch peněz je tam hodně.“ … „Z dnešního pohledu jsme možná měli najít víc odvahy a mluvit. Teď už nám nic jiného nezbývá a teď budeme mluvit nahlas.“

Všichni obžalovaní stále vinu odmítají. Podle Koláčka bylo chybou, že uhlobaroni na počátku nepřiznali, že stojí za firmou Appian, která doly zprivatizovala. „My jsme to říkali neveřejně politikům a novinářům. Mnozí to věděli, ale hráli s námi tu, dá se říci, hru na kapitalismus,“ uvedl Koláček. Podle něj on i jeho společníci byli odsouzeni jako exemplární případ. Mnoho věcí se ale podle něj ještě dostane na povrch. Už za měsíc se bude kauzou znovu zabývat švýcarský soud - tentokrát rozhodne, komu připadnou peníze zmrazené na účtech obžalovaných.

Reakce politiků na kauzu MUS ve volební debatě ČT:

Marta Semelová (KSČM): „My jsme opakovaně žádali vyšetřování těchto afér… Mrzí mě, že zaspaly orgány činné v trestním řízení, že zaspaly soudy, ale i politici.“

Zdeněk Žák (SPOZ): „Za nejdůležitější vidím hrozivý příznak toho, že stát nebojuje za naše zájmy.“

Jaroslav Zavadil (ČSSD): „Tahle kauza by měla alespoň spustit stavidla k tomu, aby nejenom policie, ale i státní zastupitelství vyšetřily věci, které tady na stole jsou, padni komu padni… Domnívám se ale, že je tu velká snaha to zamést pod stůl.“

Miroslava Němcová (ODS): „Myslím si, že je naprosto nezpochybnitelná nezávislost a erudice NSZ Pavla Zemana, a ten ve spolupráci se švýcarskými orgány kauzu rozhýbal… Jsem přesvědčena, že také díky tomuto mohlo dojít k tomu rozsudku.“

Andrej Babiš (ANO): „Kauza Mostecká uhelná je jednoznačně dílem ČSSD a ODS byla při tom, a pan Kalousek zapomněl o ty peníze požádat… České orgány dělaly všechno pro to, aby to nevyšetřily.“

Ondřej Liška (SZ): „Počátky leží v opoziční smlouvě a ve velmi neprůhledném prodeji majetku, ale je zřejmé, že ministr Kalousek a ministerstvo financí zkrátka odmítali reagovat, přestože švýcarská prokuratura dodávala další a další informace.“ Vina ale samozřejmě leží na vládě Miloše Zemana, dodal.

Karel Schwarzenberg (TOP 09): „U každého zločinu by se mělo nejdříve začít u toho, kdo to začal, kdo to prodal – ten by měl být obviněný,“ uvedl Schwarzenberg v reakci na vyjádření Ondřeje Lišky. „Ministr Kalousek podle svých slov neměl dokumenty, které ležely u policie a u soudu, v ruce. Nepostoupily na ministerstvo financí,“ dodal k tomu.

Ivan Bartoš (Česká strana pirátská): „Nás spíš zajímá, co s těmi penězi, které jsou ve Švýcarsku, bude dál. Jestli je dostane ČR, které se údajně škoda nestala, nebo je dostane třeba pan Tykač.“

Daniel Herman (KDU–ČSL): „Myslím si, že to je velký vykřičník, protože právě na švýcarském příkladu vidíme, jak by to mělo vypadat a jak to bohužel u nás nevypadá… Švýcarský případ ukazuje, kam patříme a k jakým hodnotám bychom se měli hlásit.“