ČT24

ČT24
sobota 1. srpna 2015 Oskar

Průzkum pro ČT: ČSSD si drží pozici lídra, skokanem výzkumu je hnutí ANO

Velikost textu:

Praha – Kdyby se volby konaly v těchto dnech, vyhrála by je podle očekávání sociální demokracie. Její podpora se drží těsně pod hranicí 30 procent, stejně jako před dvěma týdny. Výrazně si během této doby polepšilo hnutí ANO, které by nyní volilo 11 procent dotázaných. Vyplývá to z druhé vlny exkluzivního průzkumu společnosti TNS Aisa pro Českou televizi. Do Poslanecké sněmovny by se podle výzkumu dostali také komunisté s téměř patnácti procenty hlasů, TOP 09 a ODS s výsledkem kolem 10 procent a pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do sněmovny by těsně překročili i křesťanští demokraté a Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury.

Volební model TNS Aisa - 2. vlna (18. 9. - 24. 9.)
Volební model TNS Aisa - 2. vlna (18. 9. - 24. 9.)

Druhá vlna sociologického výzkumu tak potvrdila suverénní převahu levice, zatímco sociální demokraté o jeden procentní bod posílili, druzí komunisté naopak o jeden procentní bod oslabili. Je to přesně naopak. Podle volebního modelu agentury CVVM by tyto dvě strany získaly dokonce polovinu všech hlasů.

Velký nárůst preferencí si připsalo hnutí ANO, které ještě před pár týdny patřilo do skupiny stran těsně překračujících pětiprocentní hranici. Podle aktuálního průzkumu předstihlo TOP 09 a stalo se s 11 procenty hlasů třetí nejpodporovanější stranou. Rostoucí podporu ANO dokazuje i včerejší výzkum agentury CVVM, podle něhož by ANO získalo dokonce 14 % hlasů.

 • Výsledky první vlny modelu
  Výsledky první vlny modelu zdroj: ČT24
 • Volební model agentury CVVM
  Volební model agentury CVVM zdroj: CVVM

Podpora čtvrté TOP 09 a páté ODS mírně poklesla, v případě TOP 09 ze třinácti procent na 10,5 procenta, u ODS z 9,5 procenta na devět. Podle modelu CVVM by v posledním volebním období vládnoucí strana získala dokonce jen sedm procent hlasů.

Nově by do sněmovny prošla také KDU-ČSL. Staronová parlamentní strana by podle volebního modelu získala 5,5 procenta hlasů. Těsně by pět procent získala také strana Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. Naopak Zemanovci, kterým oba předchozí modely shodně připisovaly 5,5 procenta hlasů, by podle sociologického výzkumu Aisy zůstali se 4 procenty pod hranicí postupu do sněmovny, stejně tak i zelení. Všechny ostatní strany získaly v modelu ČT méně než 2 %.

Volební model vychází z aktuálních stranických preferencí a naznačuje reálné rozvržení voličských hlasů v době sběru dat (18. 9. – 24. 9. 2013), nejedná se tedy o prognózu výsledku voleb v říjnu 2013.  Model zahrnuje respondenty, kteří uvedli, že by se zúčastnili voleb a zároveň deklarovali volbu nějaké strany.

Kdyby se volby do Poslanecké sněmovny konaly nyní, zúčastnila by se jich určitě více než polovina obyvatel České republiky (52 %), spíš s účastí počítá 19 procent dotázaných. Necelá třetina lidí tak předpokládá, že k volbám spíš nebo vůbec nepůjde.

Volební model ČT
Volební model ČT
přehrát video
Volební průzkum pro ČT
Zdroj: ČT24

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.