Žaloby a útok na kandidátky. ČSSD hasí rebelii ve třech krajích

Olomouc - Sociální demokracie čelí v posledních dnech návalu soudních žalob z řad vlastních straníků. Členové ČSSD jich podali k soudu pět, většina souvisí s volbami. Kromě toho napadli i dvě krajské kandidátky - v Olomouckém a v Moravskoslezském kraji. Za žalobami na Olomoucku stojí bývalý člen ČSSD a advokát Pavel Němec. České televizi to potvrdil olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD). Vedení ČSSD míří kvůli sporům do Ostravy, jednat bude i o víkendu. „Budeme se snažit najít takové řešení, aby sociální demokracie na severní Moravě měla i přes tento kotrmelec šanci významným způsobem vyhrát parlametní volby,“ řekl ČT místopředseda Michal Hašek.

Šest členů sociální demokracie z Mohelnice napadlo u soudu stranickou kandidátku v Olomouckém kraji. Tvrdí, že z ní byli bezdůvodně vyřazeni. Soud proto požádali o předběžné opatření, které má zabránit podáni listiny krajskému úřadu. Chtějí prý poukázat na to, že při sestavování kandidátky porušilo krajské vedení strany stanovy a demokratické principy. Mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Alena Novotná uvedla, že ve věci už bylo rozhodnuto. Verdikt bude ale zveřejněn až po jeho doručení účastníkům sporu.

Skupinu zastupuje právník Pavel Němec, který byl už dříve z ČSSD vyloučen. Stranický výbor v Mohelnici podle něj řádně navrhl své kandidáty. Krajský výkonný výbor v Olomouci je ale podle Němce zcela neodůvodněně vyřadil. Právník tvrdí, že jeden orgán nemůže členy takto diskriminovat. Podle šéfa krajské organizace Jiřího Zemánka byl ale pro kandidátní listinu vyčleněn jen určitý počet míst na jednotlivé okresy kraje.

Podle hejtmana Olomouckého kraje Jiřího Rozbořila (ČSSD) stojí za devadesáti procenty žalob právě Němec, kterého mohelnická ČSSD navrhla i na kandidátní listinu. „Myslím, že je to osobní msta za to, že byl dříve odejit ze sociální demokracie,“ řekl Rozbořil České televizi. Němec byl podle něj vyloučen asi před rokem, protože nedodržoval usnesení strany a zvyklosti demokratické organizace. „Vzhledem k jeho minulosti se dalo na sto procent očekávat, že něco takového přijde,“ dodal. Volební lídr ČSSD v Olomouckém kraji Robert Váňa chápe frustrace některých nespokojených členů: „Ovšem pokud navrhují na kandidátní listiny lidi, kteří nejsou členy sociální demokracie, nebo z ní byli dokonce vyloučeni, pak je šance takových kandidátů samozřejmě malá.“  

Zaorálek: Kajnar mě zklamal

Ve čtvrtek se spolu s dalšími dvěma straníky obrátil na soud i ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD). Kajnar je předsedou krajské organizace ČSSD v Moravskoslezském kraji, na kandidátce pro předčasné volby ale také chybí. Podle informací deníku Insider u soudu napadl to, že nebyl ostravským sdružením pro říjnové předčasné volby navržen. Po neúspěchu ve stranických primárkách v Ostravě se navíc následně neprosadil ani na krajské úrovni. Spolustraníci argumentovali tím, že se o dění na radnici, kterou vede, zajímá policie. Podle místopředsedy strany Lubomíra Zaorálka, který je zároveň lídrem kandidátky v Moravskoslezském kraji, se vedle Kajnara obrátili na soud i starostka městské části Ostrava  - Radvanice a Bartovice Šárka Tekielová a ostravský zastupitel Tomáš Sucharda.

Petr Kajnar
Zdroj: Kateřina Šulová/ČTK

Zaorálka postup Kajnara nepříjemně překvapil. „Chtěl jsem, aby byl součástí kandidátky, na kraji ale k dohodě nedošlo,“ řekl ČT. Kajnara se podle svých slov poté snažil přemluvit, aby se na soud neobracel: „Doufal jsem, že jsem ho přesvědčil, ale nakonec se ukázalo, že ne. To je pro mě určité zklamání. Jsou to věci, které bychom si měli vyřešit sami, nemá cenu tím obtěžovat soudy.“

Problém druhý: Žaloby ze severní Moravy a z Plzeňska

Vedle napadení kandidátek se potom sociální demokracie potýká také s pěticí žalob a i ty pravděpodobně souvisí s předčasnými volbami. „Přišlo pět žalob členů ČSSD z Moravskoslezského kraje a Plzeňského kraje,“ informovala mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Alena Novotná. „Žaloby se domáhají toho, aby soud určil, že rozhodnutí ČSSD o zrušení členství konkrétních osob jsou neplatná a nejsou v souladu se stanovami ČSSD.“

Ve čtyřech případech jde podle Novotné o zrušení členství deseti bývalým členům ČSSD z Moravskoslezského, Olomouckého a Plzeňského kraje. Pátý případ se týká údajné nečinnosti vedení strany na podnět z regionu. S výjimkou jedné žaloby figuruje ve všech jméno Pavla Němce. Podle Novotné je možné číst žaloby proti zrušení členství obdobně jako napadení kandidátek, bez členství ve straně musí totiž člověk získat výjimku umožňující kandidaturu do sněmovny: „Tito jednotliví, kteří se brání proti zrušení členství, zřejmě nemohli být zapsáni na kandidátní listinu.“

Hašek: Kandidátky by měly sestavovat politické strany, nikoliv soudci

„Je evidentní, že je to nepříjemná věc, která si ze strany sociální demokracie vyžaduje rychlé řešení,“ řekl České televizi místopředseda ČSSD Michal Hašek. O víkendu proto podle něj bude probíhat celá řada jednání, kde se strana pokusí situaci vyřešit. Sestavování kandidátek a s tím spojené problémy by se ale podle Haška měly nejprve řešit uvnitř strany. „Například kdyby pan Kajnar nejprve oslovil vedení strany a přijel do Prahy na grémium, to se nestalo… Kandidátky by měly sestavovat politické strany, nikoliv soudci v soudních síních,“ poznamenal.

Předseda strany Bohuslav Sobotka je přesvědčen, že ČSSD při sestavování kandidátek postupovala podle stanov a zákona. Bývalý šéf poslanců Jeroným Tejc chce jednat a vyřešit vše smírnou cestou. Nevěří, že by návrhy mohly u soudu uspět. S navrhovateli má jednat přímo Sobotka.

Michal Hašek: „Pokud se stane národním sportem, že lidé uvnitř jakýchkoliv politických stran najednou začnou torpédovat mimořádné volby tím, že se tady objeví desítky žalob, je to docela precedens… Pokud někdo neuspěje ve vnitrostranických primárkách a přenáší celý problém před soudy, to nepovažuji za normální. Nemělo by to zamořit předvolební kampaň.“

Komentátor deníku Právo Alexandr Mitrofanov vidí za spory to, co je podle něj už dlouho zahnízděno téměř ve všech českých parlamentních stranách: „Je to důsledek toho, jak se u nás vykládá politika – jako místo, kam se chodí nahrabat, jako nejpřímější výtah k moci, vlivu a penězům. Dochází pak k tak absurdním věcem, jaké nyní pozorujeme v sociální demokracii. Stranu to v každém případě velmi poškodí.“ Situace ve straně podle Mitrofanova nahrává těm politickým silám, které si nepřály dominantní vítězství ČSSD ve volbách, konkrétně zmínil především Zemanovce.

Komentátor Hospodářských novin Jindřich Šídlo potom upozorňuje na to, že žaloby stranu s ambicí vyhrát volby celorepublikově poškozují. „Krok primátora Kajnara je nepochopitelný a vypadá jako pokus o sabotáž,“ uvedl Šídlo. „Na druhou stranu, Kajnar je primátor třetího největšího města v zemi, navíc ve volebním obvodu, který je pro sociální demokraty úplně nejdůležitější jako Praha pro pravici. Pro vedení sociální demokracie není dobrá situace, pokud nemáte úspěšného primátora na kandidátce na severní Moravě.“