Poslední dějství hry o Řecko

ČT24

ČT24
středa 1. července 2015 Jaroslava
Vademecum Rusnokovy vlády:

Restart pro Fischera, porážka knížete a hrozba pro solárníky

Velikost textu:

Praha - Kabinet premiéra Jiřího Rusnoka přináší nové vítěze i poražené. Někteří získali už jen jmenováním do vlády, jiným přibyla možnost ovlivnit agendu, o kterou dlouho usilovali. Dosazením Zemanových vyvolených zas tratí jeho dosavadní odpůrci. Změny přinesou hlavně zákony, které jsou uprostřed projednávání. Ať už novou podobou, kterou jim ministři přisoudí, nebo třeba i jejich odsunutím.

Miloš Zeman a Jiří Rusnok
Miloš Zeman a Jiří Rusnok

On-line přenos (ukončen):

09:43

Vláda premiéra Jiřího Rusnoka:

Ministr vnitra: MARTIN PECINA

Ministryně spravedlnosti: MARIE BENEŠOVÁ

Ministr zemědělství: MIROSLAV TOMAN

Ministr kultury: JIŘÍ BALVÍN

Ministr zahraničí: JAROSLAV KOHOUT

Ministr práce a sociálních věcí: FRANTIŠEK KONÍČEK

Ministr školství: DALIBOR ŠTYS

Ministr zdravotnictví: MARTIN HOLCÁT

Ministr pro místní rozvoj: FRANTIŠEK LUKL

Ministr průmyslu a obchodu: JIŘÍ CIENCIALA

Ministr dopravy: ZDENĚK ŽÁK

Ministr obrany: VLASTIMIL PICEK

Ministr životního prostředí: TOMÁŠ PODIVÍNSKÝ

Ministr financí: JAN FISCHER

09:47

Nastupující kabinet se sešel dopoledne v Kramářově vile, odkud se společně přesouvá na Pražský hrad. Tady jej prezident Miloš Zeman v 11:00 jmenuje.

10:34

14 ministrů dorazilo autobusem na Pražský hrad. Premiér Jiří Rusnok přijel jediný speciální limuzínou. Následuje společná fotografie.

10:38

Při příchodu do Kramářovy vily se samotní členové nového kabinetu nedokázali shodnout v tom, jak dlouho bude úřednický kabinet vlastně zemi řídit.

10:43

Nový kabinet odjíždí z Kramářovy vily

10:44

Autobus s vládou na nádvoří Pražského hradu

10:47

Po příjezdu prezidenta Miloše Zemana na Hrad se již vše připravuje na slavnostní ceremoniál jmenování nové vlády.

10:50

Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová svolala na popud ČSSD na středu 17. července mimořádnou schůzi. Poslanci na ní budou jednat o rozpuštění sněmovny.

10:52

Šéf hradního protokolu Jindřich Forejt přivítal Miroslavu Němcovou na Hradě.

10:55

Politolog Jan Bureš: "Jsme v jiné situaci, než při jmenování dosavadních úřednických vlád za první republiky i po roce 1989... Konflikt mezi prezidentem a sněmovnou se může ještě vyostřit."

11:01

Ceremoniál jmenování vlády na Pražském hradě byl zahájen. Ministři čekají na prezidenta Miloše Zemana.

11:07

Do trůnního sálu přišel za zvuku slavnostní fanfáry i prezident.

11:08

Premiér Jiří Rusnok prezidentovi představuje vybrané ministry.

11:10

Vláda je jmenována, ministři musí slovem "slibuji" a podpisem stvrdit své jmenování slavnostním slibem, což právě jeden po druhém vykonávají.

11:20

Prezident Miloš Zeman poděkoval Jiřímu Rusnokovi, že dodržel slib a vládu sestavil do 14 dnů. Ministrům poděkoval za odvahu, s jakou na ministerské pozice nastupují.

11:21

Miloš Zeman: "Nenechte se otrávit mediální kritikou závistivých hlupáků, kteří nikdy nic ve svém životě pořádného neudělali."

11:23

Jmenování Rusnokovy vlády

11:28

Miloš Zeman: "Úkolem vlády je zabránit jakýmkoli politickým tlakům při probíhajících vyšetřováních a plně respektovat nezávislost policie a státních zástupců. Zda postup při vyšetřování byl přiměřený, nemůže rozhodnout vláda, nemohou rozhodnout politici, ale mohou to rozhodnout pouze a jedině nezávislé soudy. Věřím tedy, že budete zárukou toho, že se aféry nebudou zametat pod koberec a že se z mafiánů pod politickým tlakem nebudou stávat nevinní občané."

11:28

Jiří Rusnok Zemana ubezpečil, že ministři udělají vše pro naplnění ústavních povinností.

11:30

Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová opustila trůnní sál ihned po skončení ceremonie, nevyčkala ani na slavnostní přípitek.

    1 2 3 4 » 

VÍTĚZOVÉ

Jan Fischer – Dříve oblíbený premiér úřednické vlády, po prezidentské volbě ale ponížený a zadlužený muž. Obrat nastal poté, co se jeho jméno začalo skloňovat v souvislosti s ministrem financí. Na Fischerově transparentním účtu během několika dní přistály peníze nutné k úhradě dluhu. Angažmá v Rusnokově vládě nabízí Fischerovi veřejný restart - pokud nebude zásadně zpochybněna transparentnost pěti milionů zaslaných na jeho kampaňový účet na poslední chvíli.  

Jiří Balvín – Bývalý šéf ČT, TV Óčko a naposledy mediální poradce Zemana přijal funkci ministra kultury prý kvůli věku - vládní angažmá považuje za "hezké zakončení" své kariéry. Resort kultury nepatří mezi Zemanovy priority, a tak se Balvín, opět v hledáčku kamer, nemusí příliš obávat tlaku z Hradu. 

miliardáři Chrenek a Světlík – Vlastník Třineckých železáren Tomáš Chrenek má ve vládě hned dva spřízněné ministry silových rezortů. Fischerovi poslal miliony na kampaň a v novém ministrovi průmyslu bude mít velice loajálního zastánce. Jiří Ciencala totiž dlouhou dobu ve vedení železáren působil a pro Aktuálně.cz přiznal, že bude ve vládě hájit také Chrenkovy zájmy. Ministr vnitra Martin Pecina zase dosud působil jako generální ředitel společnosti Vítkovice Power Engineering spadající pod Světlíkův holding. Navíc měl od července ještě povýšit, jenže přišla vládní nabídka. 

Jiří Cienciala
Jiří Cienciala

SPOZ – Strana práv občanů ZEMANOVCI má zajištěnou propagaci díky osobě prezidenta, teď navíc tři ministerské posty obsadí lidé, o kterých se spekuluje, že ve volbách povedou kandidátky SPOZ. Jde o Pecinu na severu Moravy, Jana Kohouta v Praze a Marii Benešovou ve středních Čechách. Ministři Rusnokovy vlády získají prostor v médiích, což podle politologů nahraje straně před volbami.   

občanský zákoník – Rozsáhlý zákon, který se připravoval několik let, má začít platit od ledna příštího roku. Parlamentem ale ještě musí projít balík úprav, který ho sladí s ostatními normami. Opozice proti zákoníku protestuje, koalice ale tvrdí, že má dost sil prosadit doprovodné zákony. Vše také nasvědčuje tomu, že se nenajde dostatek hlasů pro rozpuštění sněmovny, což by schvalování doprovodných zákonů zkomplikovalo. Navíc i nová ministryně spravedlnosti Marie Benešová označila balík zákonů za svou hlavní prioritu a zasadit se o něj chce i Rusnok.   

příjemci minimální mzdy – Jedním z prvních kroků Rusnokovy vlády zřejmě bude zvýšení minimální mzdy, což si přeje Rusnok i Zeman. Minimální mzda se zvyšuje vládním nařízením, nikoli zákonem, a nová vláda by tak nepotřebovala sněmovnu. 

NEJISTÍ VÍTĚZOVÉ

Penzijní reforma - Sporným vítězem je zatím nijak úspěšný druhý pilíř důchodového pojištění. Zatímco ČSSD ho chce zrušit, u nové vlády má naopak podporu. Jiří Rusnok působil jako prezident Asociace penzijních fondů a prosazuje povinnou účast na povinné spoření v nich. "Spořit si na penzi je normální. A ve většině zemí EU v nějaké formě povinné," uvedl pro HN. Konkrétní představy, co s důchodovkou, Rusnok ještě nesdělil. 

Vysoké školy - Léta připravovanou novelu zákona o vysokých školách připomínkovali akademici na konci června a poté ji měla projednat předchozí vláda. O schválení měla zájem, byla totiž součástí jejího programového prohlášení. Teď novelu čeká přinejlepším odsunutí. Nový ministr školství Dalibor Štys, dosavadní spolupracovník Fialy, ovšem prohlásil, že chce pokračovat v nastoleném směru a vysokoškolský zákon prosadit.

Leoš Heger – Skončivší ministr zdravotnictví sice v samém závěru funkčního období utrpěl porážku u Ústavního soudu ohledně klíčových částí zdravotnické reformy, v Rusnokově vládě však našel zastánce. Nový gesční šéf Martin Holcát totiž stojí za nadstandardy ve zdravotnictví a chce připravit zákon, který by je upravoval. (ÚS je zrušil kvůli tomu, že jsou popsány jen ve vyhlášce k zákonu, nikoli přímo v něm, pozn. red.). Holcát je s Hegerem zajedno také v otázce zákazu kouření v restauracích a není ani proti poplatkům za pobyt v nemocnicích. Ke všem těmto krokům ale Holcát potřebuje souhlas sněmovny, a proto není jasné, zda s nimi uspěje.

Zákon o úřednících - Česko je poslední zemí EU, která nemá zákon o úřednících. K přijetí zákona se přitom ČR zavázala už při svém vstupu do Evropské unie a Evropská komise hrozí v případě jeho nepřijetí zastavením přísunu unijních miliard. Vláda proto v červnu poslala do sněmovny návrh, který si ovšem vysloužil vlnu kritiky od opozice i expertů. ČSSD vládní verzi odmítá a ve sněmovně chce předložit vlastní, strany ale může na poslední chvíli sjednotit zájem nenechat si utéct miliardové dotace z Bruselu.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.