Jen si odvezli peníze. Ke krádeži půl miliardy stačila před deseti lety nálepka na autě

Autoři detektivek vymýšlejí stále komplikovanější zápletky. Přitom scénář, podle kterého zmizelo před deseti lety z pražské pobočky bezpečnostní agentury G4S Cash Services více než půl miliardy korun, byl překvapivě jednoduchý. Dvojice pachatelů upravila běžnou dodávku tak, aby svým vzhledem připomínala firemní vůz používaný k převozu peněz. Pak už stačilo prokázat nebetyčnou drzost a pro rekordní sumu si zajet přímo do trezoru.

Jedním ze dvou aktérů takzvané krádeže století byl tehdy třiatřicetiletý František Procházka. V žižkovské pobočce bezpečnostní agentury G4S Cash Services pracoval jako strážný, takže měl celý areál dobře zmapovaný a znal zavedená bezpečnostní opatření.

Ráno 1. prosince 2007 vynesl z trezorové místnosti několik tašek napěchovaných svazky bankovek. U nakládací rampy na něj čekal bílý volkswagen, za jehož volantem seděl Procházkův známý Milan Čermák.

Půl miliardy korun chybělo až druhý den

Už při vjezdu do střeženého areálu si řidič ověřil, že na vrátnici nebude mít problém. Ostraze stačil pohled na firemní logo na kapotě vozu a nic dalšího nezkoumala. Stejné proceduře byla dodávka podrobena i při výjezdu.

Jeden ze zaměstnanců firmy později vyšetřovatelům řekl, že vrátní neměli povinnost kontrolovat agenturním vozům poznávací značky ani doklady řidičů.

Loupež století v Událostech 3. 12. 2007 (zdroj: ČT24)

Čermák i s rekordním balíkem peněz odjel ze sídla agentury, aniž by vzbudil sebemenší pozornost. Důvod k podezření nezavdal ani Procházka, který počkal na konec směny a teprve pak odešel.

Na to, že ve firmě schází 540 milionů korun, se přišlo až druhý den, kdy už se po lupu i pachatelích slehla zem.

Jako hlavní podezřelý se Procházka dostal do hledáčku vyšetřovatelů prakticky ihned po nahlášení krádeže. Policie po něm ale pátrala marně. Nepomohla dokonce ani odměna dva miliony eur (asi 52 milionů korun), kterou na jeho hlavu vypsala agentura G4S.

Procházku hledali i soukromí detektivové

Kromě „lovců lebek“, tedy speciálního pátracího týmu české policie, hledali Procházku také soukromí detektivové z Británie. Ty si najala pojišťovna, u které byla okradená agentura G4S pojištěna a která nakonec většinu škody uhradila.

Milan Čermák
Zdroj: ČT24

Detektivové přišli na to, že Procházka před krádeží hodně cestoval a také absolvoval výcvik přežití v Izraeli. Spravedlnosti ale dodnes úspěšně uniká. Podle některých médií Interpol objevil jeho stopy v Dominikánské republice. Deník Právo napsal, že tam byl v říjnu 2012 málem chycen při policejní razii, během níž bylo zadrženo sedm mezinárodně hledaných Čechů.

Soud poslal Čermáka i Procházku na 9 let za mříže

Už v březnu 2008 naopak policie dopadla Procházkova komplice Čermáka. Zatímco o Procházkově účasti na trestném činu nebylo díky záznamům z bezpečnostních kamer pochyb, v případě Čermáka měli policisté v rukou pouze nepřímé důkazy.

Šlo zejména o pachovou stopu z dodávky, o fotky zmíněného auta, jež byly spolu s logem firmy G4S nalezeny v jeho počítači, a také o záznamy telefonních hovorů.

Čermák přesto svou vinu odmítal a poukazoval na to, že všechny předložené důkazy je možné vysvětlit i jinak. V dodávce podle svých slov seděl necelé dva týdny před krádeží a usvědčující fotky mu prý na disk nahrál Procházka, jemuž počítač půjčil. Čermák navíc naznačoval, že obvinění proti němu vykonstruovala policie.

Soud mu ale neuvěřil a počátkem roku 2012 poslal Čermáka na devět let do vězení. Stejný trest vyměřil i Procházkovi, který byl souzen jako uprchlý. Verdikt v dubnu téhož roku potvrdil i odvolací soud. Čermák neuspěl ani u Nejvyššího soudu. V říjnu 2013 jeho stížnost zamítl i Ústavní soud (ÚS). 

Vydáno pod