Sněmovní síly se drolí, poslanec Fiala chce předčasné volby

Praha – Dříve občanskodemokratický a nyní nezařazený poslanec Radim Fiala oznámil, že ve sněmovně podpoří jen kroky vedoucí k předčasným volbám. Novou vládu nynější koalice s přeobsazením premiérského postu nebo úřednický kabinet odmítl. Stávající vláda Petra Nečase od včerejška vládne v demisi, zda (a kým) bude sestaven nový kabinet, rozhodne prezident Miloš Zeman.

„V Poslanecké sněmovně podpořím při řešení dnešní vládní krize pouze kroky, které povedou k předčasným volbám,“ oznámil Fiala před dnešní schůzí sněmovny. „Nepodpořím vládu na půdorysu stávající koalice a ani žádnou jinou úřednickou vládu ani jakýkoli další projekt. Podpořím zkrácení volebního období. Myslím si, že bylo dost politických handlů a nyní je nutné dát příležitost občanům, aby vyjádřili svou vůli ve volbách.“

Poslanec Radim Fiala patřil loni na podzim ke skupině rebelů uvnitř ODS, která odmítala ve sněmovně podpořit daňový balíček zvyšující sazby DPH. Spor s občanskou demokracií nakonec vyřešil tak, že na konci října opustil po patnácti letech stranické řady a stal se nezařazeným poslancem. Za své důvody pro konec v ODS označil neschopnost strany reflektovat debakl v krajských volbách, příliš vstřícnou politiku k Evropské unii a právě zvyšování daní. Premiér Petr Nečas označil jeho krok za útěk od politické odpovědnosti. Čtěte víc.

Nyní se Fiala hlásí k hnutí Úsvit přímé demokracie senátora Tomia Okamury.

Na zachování současného koaličního projektu mají zájem vládní ODS, TOP 09 a LIDEM. Po včerejší demisi Petra Nečase hledají člověka, který by ho mohl v premiérské funkci nahradit; pověření sestavením vlády ovšem uděluje prezident, a proto je nutná i dohoda s ním. Nová, či staronová vláda následně předstupuje před sněmovnu s žádostí o důvěru a v tu chvíli jsou na tahu poslanci.

Situace v dolní komoře je přitom v těchto dnech značně nepřehledná, v sále zasedá sedmnáct nezařazených poslanců, počet zákonodárců, kteří by kabinet podpořili, není jasný, a podle politologa Lukáše Jelínka je proto potřeba sledovat kroky každého nezařazeného poslance. „V tuto chvíli sice platí, že vládě k získání důvěry stačí nadpoloviční většina všech přítomných poslanců, ale zdá se, že prezident Zeman pro jmenování premiéra z řad dosluhující koalice bude chtít skutečně příslib 101 hlasů,“ podotýká politolog. „V tom okamžiku bude záležet na každém jednotlivém poslanci včetně nezařazených. Nepochybuji o tom, že se jim bude nabízet ledacos – hory doly.“

Jaké je nyní rozložení sil ve sněmovně?

Zasedací pořádek Poslanecké sněmovny
Zdroj: ČT24

Občanská demokracie je ale pořesvědčena, že pokud by se jí podařilo najít premiéra, kterého prezident odsouhlasí, dokáže ve sněmovně důvěru získat. „Mým úkolem bude zajistit vyslovení důvěry vládě, která by sem případně přišla,“ řekl před jednáním dolní komory šéf poslaneckého klubu občanských demokratů Marek Benda. „Na vyslovení důvěry potřebujete většinu přítomných poslanců, a to myslím, že jsem schopen zajistit.“

V atmosféře pádu Nečasovy vlády pokračuje schůze sněmovny

Sněmovna dnes měla jednat o opozičním návrhu na vyslovení nedůvěry kabinetu, po pádu vlády se ale takové hlasování stalo bezpředmětné. Dolní komora by tak měla mít obvyklý program - projednávání návrhů zákonů. „Na pořadu dne je řádná schůze, vláda v demisi může vládnout i několik měsíců. Já očekávám, že ta schůze bude zpočátku trochu dramatičtější, ale potom bude klasicky pokračovat schůze Poslanecké sněmovny,“ myslí si Kateřina Klasnová (VV).

Místopředseda Paroubkovy strany NS-LEV 21 Petr Benda dnes také získal z rukou předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové osvědčení o mandátu. Nahradil tak svého stranického kolegu Jiřího Šlégra, který se rozhodl rezignovat, svůj konec vysvětlil právě Nečasovou aférou. O Bendovi se mluví jako o hlavním sponzorovi národních socialistů. Ještě jako člen ČSSD dělal Jiřímu Paroubkovi asistenta a působil v čele Ústeckého kraje. Ze sociální demokracie odešel stejně jako Paroubek v roce 2011.

„Chci se věnovat oblastem energetiky, dopravy a regionálního rozvoje, zejména s důrazem na odstranění rozdílů mezi jednotlivými kraji,“ řekl novinářům Benda. „Energetika, tedy pracovní příležitosti, kvalitní doprava a odstranění těchto rozdílů jsou pro občany nejdůležitější, aby se zvýšila jejich životní úroveň.“

Vyjádření Radima Fialy a komentář Lukáše Jelínka (zdroj: ČT24)