Poslední rozloučení s Janou Novotnou. „Wimbledon už nikdy nebude stejný,“ vzpomíná vévodkyně z Kentu

Zhruba tři stovky lidí se přišly v Brně rozloučit s tenisovou legendou Janou Novotnou. Její život zastavila v pouhých 49 letech rakovina. Do srdcí fanoušků bílého sportu po celém světě se zapsala nejen útočnou hrou, ale i emocemi, které často neuměla skrýt. Kromě rodiny či přátel se s Janou Novotnou do brněnského krematoria přišla rozloučit bývalá tenistka Helena Suková nebo wimbledonští šampioni Petra Kvitová a Jan Kodeš. Vzpomínku na Janu Novotnou natočila pro 168 hodin Martina Houdková.

Video Události: poslední rozloučení s Janou Novotnou
video

Události: Poslední rozloučení s Janou Novotnou

„Je to strašně  smutné, protože odešla nejen velká tenisová legenda, ale také velký člověk a hodná holka. Všechny nás to trápí. Jana byla noblesní a vždy nad věcí. Boj s nemocí hrála sama,“ uvedl před obřadem prezident tenisového svazu Ivo Kaderka.

Petra Kvitová se s Novotnou naposledy viděla v roce 2016 ve Wimbledonu. „Obdivovala jsem na ní bojovnost. Dvakrát byla ve finále Wimbledonu a vyhrála ho napotřetí. Pamatuji si, jak ji mrzelo, když podruhé finále prohrála,“ poznamenala Kvitová.

Moment, kdy se Jana Novotná po prvním prohraném wimbledonském finále rozplakala na rameni vévodkyně z Kentu, patří mezi nezapomenutelné sportovní chvíle. Jenže o pět let později přišly i slzy vítězství, když pozvedla pohár po výhře nad Nathalii Tauziatovou.

Video 168 hodin
video

168 hodin: Připomeňte si wimbledonské slzy štěstí i smutku Jany Novotné

„Jana byla velmi houževnatá, byla velmi oddaná tenisu a velmi dobře se pohybovala,“ připomíná bývalý profesionální tenista Karel Nováček. A trenér Petr Pála dodává: „Když si vybavím její styl hry – to byl absolutně vynikající servis a volej. Podle toho by se to dalo ještě dneska vyučovat.“

V žebříčku dvouhry stanula těsně pod vrcholem, když ji jediné vítězství nad Martinou Hingisovou v roce 1997 dělilo od světového trůnu. V deblu se světovou jedničkou stala. „Nezapomeňme, že hrála v době, kdy byla obrovská konkurence, takže to druhé místo bylo skoro, jako kdyby byla první v jiné době,“ dodává Karel Nováček. 

Vedle wimbledonského titulu získala Novotná i olympijské medaile či trumf ve Fed Cupu 

Brněnská rodačka získala na okruhu WTA celkem 100 vavřínů: vyhrála 24 turnajů ve dvouhře, ještě mnohem úspěšnější však byla ve čtyřhře. V té získala i dvanáct grandslamových titulů, další čtyři pak přidala v mixu.

Vedle toho slavila i úspěchy pod československou vlajkou: v roce 1988 získala spolu s Helenou Sukovou olympijské stříbro v Soulu a československý tým ovládl i týmovou soutěž Fed Cup. Olympijské stříbro si se Sukovou zopakovaly i na olympiádě v Atlantě 1996, tam navíc Novotná skončila třetí i ve dvouhře.

„Vzpomínám na ty poháry, co jsme spolu vyhrály. Na to, že jsme byly opravdu dobře sehraný. Já si myslím, že tak asi rok a půl jsme neměly konkurenci,“ dodává Helena Suková.

Helena Suková a Jana Novotná na olympijskch hrách v Atlantě

Zdroj: ČT24

Rok po svém wimbledonském triumfu Jana Novotná ukončila kariéru. O šest let později byla uvedena do tenisové Síně slávy. Dlouho žila na Floridě, odkud se před sedmi lety vrátila do Brna.

Od tenisu však ani po skončení kariéry neodešla, krátce trénovala Francouzku Marion Bartoliovou a od roku 2014 spolupracovala dva roky s českou hráčkou Barborou Krejčíkovou. Pro Českou televizi také v roce 2010 spolukomentovala Fed Cup.

Předloni ve Wimbledonu říkala, jak hluboce tenis milovala. „Tenis mi dává úplně všechno a i po těch letech mě naplňuje,“ vyznala se v Londýně.

Video Studio 6
video

Černošková: Jana Novotná byla vždycky pozitivní

Boj s nemocí nakonec Jana Novotná prohrála 

Nakonec ale Jana Novotná letos v listopadu podlehla rakovině. Smutnou zprávu zaznamenaly tenisové servery po celém světě a o úmrtí informovala například i globální televize CNN: „Smutné zprávy z tenisu. V pondělí zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná po dlouhém boji s rakovinou. Byla obklopena svou rodinou a přáteli v České republice.“

Petr Pála se zprávu o úmrtí dozvěděl, když byl zrovna v Londýně na letišti. Televize prý přerušila vysílání, aby divákům přinesla smutnou novinu. Zpráva o odchodu Jany Novotné zarmoutila i vévodkyni z Kentu, se kterou tenistka prožívala emotivní wimbledonské momenty. 

„Bohužel někdy život si nevybírá a takhle to dopadlo. Ale na Janu vždycky budeme vzpomínat jako na šampionku a skvělou holku,“ uzavírá Karel Nováček.

Video 90’ ČT24 - Petra Kvitová na French Open?
video

Letos v květnu byla Jana Novotná hostem 90´ ČT24