Putna přijme profesorský dekret z rukou ministra Fialy

Praha – S ministrem školství Petrem Fialou se sešel kromě prezidenta Zemana i kandidát na profesora Martin C. Putna, jehož jmenování bylo jádrem sporu mezi hlavou státu, akademickou obcí a politiky. Prezident se jej rozhodl profesorem nakonec jmenovat, odmítá mu ale předat jmenovací dekret a žádá, aby tak učinil ministr školství. „Akceptuji návrh, který mi prezentoval ministr školství profesor Fiala, to znamená, že převezmu profesorský dekret z jeho rukou,“ prohlásil Putna po schůzce s Fialou a dodal, že na konkrétním termínu předání dekretu se dohodnou později.

Putna ve svém vyjádření poděkoval Univerzitě Karlově a jejímu rektorovi Václavu Hamplovi za to, že se jej ve sporu o jmenování zastal. Poděkoval také děkanovi Fakulty humanitních studií Ladislavu Benyovszkému a profesoru Janu Sokolovi, studentům i akademické obci.

Martin C. Putna, vysokoškolský pedagog:

„Tím, že jakýsi Putna převezme profesorský dekret, samozřejmě nekončí boj o svobodu akademického vyjadřování v této zemi a nekončí to, že jednotliví vědci a jednotliví občanští aktivisté budou manipulováni, zdržováni, ohrožováni ve svých občanských postojích. Toto se bude dít i nadále. V mém případě, zdá se, pokus o takovéto zadržení nevyšel. To, co neprošlo v mém případě, by nemělo projít ani v žádném dalším případě.“

„Tímto pokládám svoji vlastní kauzu za skončenou,“ řekl Putna, který míní, že v případech osob, které nejsou tak mediálně známé jako on, by mohlo „k podobným nebo horším věcem docházet dále“. Podotkl, že ve svém případě byl „krajně zdrženlivý“, v případech jiných prý nebude.

„Je to strašně těžké, ale křesťanství nás učí tomu, že máme odpouštět svým nepřátelům. Budu se strašně snažit vám všem odpustit a budu se snažit nečinit nikomu nic zlého. Je to pro mne velká lekce. Prosím, nechť je to i jakási lekce pro společnost,“ konstatoval Putna na závěr svého vystoupení.

Zeman: Je to monarchistický přežitek

Prezidentovo rozhodnutí nejmenovat Putnu pobouřilo akademiky, studenty i politiky. Zemanovi vadí transparent „Katolické buzny zdraví Bátoru“, se kterým Putna přišel před dvěma lety na festival Prague Pride. Odmítl přitom, že by v jeho váhání hrála roli kandidátova sexuální orientace nebo to, že během předvolební kampaně proti němu Putna velmi ostře vystupoval.

„Jeho důvody vycházejí z přesvědčení, že aktivity pana docenta se neslučují s osobnostním profilem vysokoškolského profesora,“ uvedl Fiala poté, co jej Zeman seznámil s důvody, proč se jmenováním Putny otálel.

Ministr školství Petr Fiala a prezident Miloš Zeman
Zdroj: Kateřina Šulová/ČTK

„I já jsem se nad způsobem, jakým docent Putna v některých případech vyjadřoval své občanské postoje, pozastavil,“ dodal s tím, že to ale podle něj není důvod pro odepření akademické kvalifikace, založené na pedagogickém a vědeckém výkonu.

Jmenování profesorů prezidentem označil Zeman za monarchistický přežitek, a nechce proto profesory dále jmenovat. S Fialou se dohodli na změně vysokoškolského zákona. „Proces ustanovování profesorů má být věcí vysokých škol, protože svoboda vybírat vysokoškolské učitele patří mezi základní pilíře autonomie vysokých škol,“ soudí ministr školství. Role ministra v procesu jmenování bude podle jeho slov pouze symbolická.

Co zaznělo v kauze Putna   

  • Prezident Miloš Zeman -  17. května: „Já jsem důvody svého rozhodnutí předem oznámil panu ministrovi školství a řekl jsem mu, že nechci ponižovat pana Putnu tím, že bych tyto důvody uváděl veřejně. Nicméně pan Putna má svaté právo, bude-li si to přát, obrátit se na soud a bude mojí povinností uvést, proč jsem tak učinil.“
  • Rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl -  17. května: „Jde o situaci, která se naprosto vymyká obvyklému postupu, podle něhož odborně podložené a v přísném řízení schválené návrhy univerzity po projednání ve vládě prezident republiky vždy podepsal a nové profesory slavnostně jmenoval.“
  • Rektor brněnského VUT Karel Rais - 17. května: „Jestliže je toto tvrzení pravdivé, pak je to velmi smutný zásah do základních univerzitních akademických svobod.“
  • Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka - 17. května: „Myslím, že je to unáhlené rozhodnutí a že svobodomyslný Miloš Zeman z roku 1989 by v tomto směru nejspíš nechápal postoj Miloše Zemana z roku 2013. Pokud nemá pan prezident opravdu závažné důvody, může to být celkem oprávněně vnímáno jako zásah do akademických svobod. Povede to ke zbytečné politizaci a napětí kolem jmenování profesorů.“
  • Předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg - 17. května: „Jde o pokračování protektorátní politiky a politiky prezidenta Gottwalda. Jako byl odmítán Zdeněk Kalista, je nyní odmítán rovněž katolický intelektuál Martin C. Putna.“
  • Bývalý prezident Václav Klaus - 18. května: „Je to spor vážný, je to spor o ústavní pravomoci prezidenta. Deset let jsem se utkával s problémem, co znamená podle naší nepřesné ústavy slovo 'jmenuje'. Znamená to, že je pošťákem, který automaticky podepíše všechno, co je mu posláno na stůl. Nebo to znamená, že když jmenuje prezident, tak je to jeho zodpovědnost a on o tom má něco říci.“
  • Premiér Petr Nečas - 19. května: „Pan prezident by udělal nejlépe, kdyby své stanovisko k odmítavému postoji jmenovat profesorem Martina C. Putnu netajil a neprodleně sdělil veřejnosti. Důvody musí být důvěryhodné, jinak se vystavuje oprávněné kritice oklešťování akademických svobod.“
  • Prezident Miloš Zeman - 20. května: „Samozřejmě, já plně respektuji právo na sexuální orientaci, ale něco jiného je právo na sexuální orientaci a, jak už jsem řekl, něco jiného je pochodovat v Praze s nápisem, cituji: 'Katolické buzny zdraví Bátoru'.“
Vydáno pod