Novinář Šprongl, kterého zadrželi v Thajsku, se vrací do Česka. Jeho případ ale nekončí

Thajské úřady povolily novinářovi Radanu Špronglovi vycestovat do Česka, jeho případ ale ještě není uzavřen. Šprongl to potvrdil ČT. Spolupracovník televize Nova chtěl koncem května vycestovat z Bangkoku do Iráku s neprůstřelnou vestou a helmou v zavazadle, to je ale v zemi trestné. 

Radan Šprongl
Zdroj: ČT24 Autor: Archiv Radana Šprongla

Šprongla zadrželi v Thajsku při nástupu do letadla. Za převážení nedeklarovaného vojenského materiálu mu v Thajsku hrozí až pět let vězení. Úřady Šprongla už dříve propustily na kauci v přepočtu 70 tisíc korun, do Česka však mohl odcestovat až teď.

„Nechal jsem si při nástupu do letadla odbavit helmu a neprůstřelnou vestu. Při nástupu do letadla mi bágl vyndali. Nejdříve mi nabídli, ať odletím bez toho. Ale do Iráku bez helmy a vesty nepojedu, takže jsem tam zůstal a nevěděl, co se děje,“ řekl Šprongl v Českém rozhlase.

Z podobného důvodu byli tento týden v pondělí zadrženi na letišti v Bangkoku také britský novinář Anthony Cheng a německý fotoreportér na volné noze Florian Witulski, když se chystali nastoupit do letadla směřujícího do Iráku. Tam měli sledovat vývoj ve městě Mosulu. V zavazadle patřícím Chengovi, který pracuje pro stanici CCTV English se sídlem v Číně, byly nalezeny tři plynové masky a čtyři pláty do neprůstřelné vesty.

Thajský policejní zdroj vysvětlil, že jak masky, tak vesty jsou podle thajského zákona považovány za zbraně a pro jejich držení je nutné povolení. Oba novináři byli obviněni z držení válečných zbraní bez povolení, což se v Thajsku trestá až pětiletým vězením. Cheng byl v úterý propuštěn na kauci v přepočtu 2930 dolarů, Witulski byl propuštěn ještě před ním téhož dne, uvedla agentura Reuters.