Do Česka dorazil rakouský prezident. Jako třetí státník za tři roky přijel vlakem

Na státní návštěvu Česka přijel poprvé od svého zvolení rakouský prezident Alexander Van der Bellen. Podobně jako jeho předchůdce Heinz Fischer při jeho poslední návštěvě přicestoval i Van der Bellen vlakem. Hned na pražském hlavním nádraží se setkal s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Jednali spolu o česko-rakouské hospodářské spolupráci, dopravní infrastruktuře a spolupráci ve vzdělávání. V úterý bude rakouský prezident jednat s českou hlavou státu Milošem Zemanem.

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen a premiér Bohuslav Sobotka
Zdroj: ČTK

Když před dvěma lety přijel mongolský prezident Cachjagín Elbegdordž na návštěvu Česka vlakem, vzbudila jeho volba dopravního prostředku velkou pozornost. Brzy však našel následníky. Železniční spojení, které je mezi Vídní a Prahou časově srovnatelné s cestou autem, se rozhodli využít ke svým návštěvám oba poslední rakouští prezidenti.

Alexander Van der Bellen přicestoval odpoledním vlakem s názvem Antonín Dvořák. Ten je jedním z mála railjetů jezdících na lince Praha – Vídeň – Štýrský Hradec, na které vypravují svoji soupravu Rakouské spolkové dráhy (ÖBB) a nikoli České dráhy. Přijel krátce po 17. hodině s několikaminutovým zpožděním.

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen (druhý zleva) přicestoval vlakem na pražské hlavní nádraží na dvoudenní oficiální návštěvu
Zdroj: ČTK

„Možná se začíná vytvářet taková tradice. Vlakem přicestoval Heinz Fischer, ten ale navazoval na první vzájemnou návštěvu prezidentů Rakouska a tehdejšího Československa roku 1921,“ upozornil politolog z Masarykovy univerzity Vít Hloušek.

Po přivítání rakouský prezident po červeném koberci podchodem odešel do prezidentského salonku na setkání s premiérem Sobotkou. Mluvčí vlády Martin Ayrer sdělil, že spolu mluvili o česko-rakouské ekonomické spolupráci a dalším tématem jednání byla spolupráce v oblasti dopravní infrastruktury. Jednali tak o dálničním propojení Brna s Vídní a Prahy s Lincem a o modernizaci železničních tratí mezi těmito městy.

Video Studio 6
video

Politolog: Van der Bellen se na návštěvu netěší

„Důležitým tématem diskuse byla také spolupráce v oblasti vzdělávání a projekt Česko-rakouské učebnice, který by měl být dokončen na konci roku 2017,“ uvedl Ayrer. Poznamenal, že jeho cílem je pojmenovat klíčové události a osobnosti společné historie a prezentovat český a rakouský pohled na ně.

Sobotka na začátku setkání Van der Bellenovi řekl, že je rád, že mohou navázat na schůzku z loňského léta. Sobotka se s ním setkal po vítězství v prvních volbách, jejichž výsledky byly následně zrušeny. Van der Bellen pak byl s definitivní platností zvolen prezidentem až v prosinci. 

Zdvořilostní záležitost

Česko je předposledním sousedem Rakouska, kam se jeho nový prezident vypravil. Podle politologa je to doklad špatného vztahu Van der Bellena s českým prezidentem Milošem Zemanem.

„Van der Bellen se na návštěvu nijak výrazně netěší. Je to zdvořilostní záležitost, ale nedá se očekávat, že by mezi nimi panovaly přátelštější vztahy, jako tomu bylo mezi Zemanem a prezidentem Fischerem,“ poukázal. 

Zeman ho přijme na Pražském hradě v úterý dopoledne s tradičními vojenskými poctami. Následovat bude společné jednání a tisková konference. Van der Bellen odpoledne ještě zamíří na podnikatelské fórum, toho se Zeman účastnit nebude. Podle Zemanova mluvčího se dá očekávat jednání o hospodářských vztazích, přeshraniční spolupráci, školství, vědě, kultuře a dopravní infrastruktuře, ale také o brexitu, budoucnosti Evropské unie a boje proti terorismu.

Rakouský prezident přijel do Prahy na pozvání svého českého protějšku. Miloš Zeman pozval Alexandera Van der Bellena do Prahy v březnu, přestože v loňském volebním klání podporoval jeho rivala Norberta Hofera. Ten v době, kdy Rakousko po zrušení původních volebních výsledků čekalo na opakování druhého kola, navštívil Prahu a setkal se i se Zemanem. Český prezident tehdy řekl rádiu Impuls s narážkou na Van der Bellenův politický původ: „Nepopírám, že jsem fandil panu Hoferovi, protože nemám rád strany zelených.“