Policie rozbila vietnamský gang, který stavěl velké varny pervitinu. Zadržela 17 lidí

Policie zadržela 17 lidí, kteří byli obviněni kvůli dodávkám chemikálií pro výrobu pervitinu a výstavbě velkých laboratoří k vaření této drogy v Česku. Laboratoře podle odhadů policie vyrobily několik tun pervitinu. Obviněným hrozí až 12 let vězení. Uvedl to ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych. 

Video Studio ČT24
video

Policie rozbila gang, který stavěl velké varny pervitinu

Policie je přesvědčena, že zločinecká síť stojí za provozem všech velkých tuzemských laboratoří na výrobu pervitinu od roku 2012. Pervitin z velkých laboratoří podle Frydrycha převážně směřoval do Německa, Polska, Rakouska, skandinávských zemí i na tuzemský trh. Podle policie jde o jednu z nejdůležitějších akcí proti výrobcům drog za posledních deset let.

Převážnou část gangu podle Frydrycha tvořili občané vietnamské národnosti. Gang se podle policie specializoval na dovoz chemických látek potřebných pro výrobu drogy a dodávky některých komponent do laboratoří. Skupina podle policie dodávala svoje komodity zájemcům na klíč, k přepravě látek využívali velké množství aut a lidí.

Jakub Frydrych

Jakub Frydrych

ředitel Národní protidrogové centrály

„Z hlediska rozsahu, charakteru a dopadů na nelegální drogové trhy v ČR se jedná o jednu z nejvýznamnějších akcí posledních deseti let. Tato zločinecká síť minimálně od roku 2012 prokazatelně stojí za provozem prakticky všech velkoobjemových laboratoří na výrobu metamfetaminu. Závažnou součást jejich nelegální činnosti představují rovněž ekologické a zdravotní dopady.“

Jakub Frydrych

ředitel Národní protidrogové centrály

Skupina látky ukrývala v meziskladech, které často byly v běžné zástavbě. Gang podle Frydrycha dovážel například bílý fosfor z Itálie. Další chemikálie odebíral velkoobchodně z klasické prodejní sítě v Česku. „Jedná se o látky, které mají široké legální použití,“ uvedl Frydrych. Podle něj šlo o louhy, kyseliny nebo rozpouštědla.

Podle Frydrycha počet obviněných není konečný, protože v souvisejících trestních řízeních bylo obviněno dalších 36 osob v Česku, Polsku nebo Německu. Tato část případu se týká samotných výrobců drogy.

Sklad látek pro výrobu drog
Zdroj: Policie ČR

Kauzou dovozců chemikálií a výrobců laboratoří se zabývá Krajské státní zastupitelství v Plzni. Při domovních prohlídkách policie u obviněných zadržela zhruba 4,5 tuny různých chemikálií, z kterých by šlo vyrobit přes 2,5 tuny pervitinu. Dál policie zajistila dvě velké laboratoře, 15 kilogramů pervitinu nebo finanční hotovost sedm milionů korun.