Policii se nedaří nabírat nové lidi. Vláda proto prodloužila lhůtu k navýšení stavu

Vláda o dva roky prodloužila platnost koncepce, na jejímž základě má policie přijmout čtyři tisíce nových příslušníků. Počet policistů by tak měl stoupnout na čtyřicet čtyři tisíce. Platnost dokumentu musela být prodloužena, protože policie nezvládá nové kolegy nabírat. Původně měly být cíle splněny v roce 2020, nově by to mělo být v roce 2022. O schválení koncepce informoval ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD. „Umožní nám mimo jiné efektivněji čelit novým bezpečnostním hrozbám, jako je terorismus,“ uvedl ministr k rozhodnutí.

Video Studio ČT24
video

Koncepce policie prodloužena do roku 2022

Zdroj: ČT24

Koncepce začala platit v roce 2016, kdy mělo přijít 850 nových policistů, neobsazeno však na konci roku zůstalo 61 míst. Celkově měla policie podstav 1364 lidí. Rozdíl je způsoben tím, že policisté chyběli ještě předtím, než na základě koncepce uvnitř sboru vznikla nová místa. Kvůli rozdílu ministerstvo vnitra nepožadovalo vytvoření jednoho tisíce nových míst v roce 2017, což koncepce původně předpokládala.

Tomáš Tuhý

Tomáš Tuhý

policejní prezident

 „Koncepce rozvoje policie cílí do oblastí nových fenoménů a hrozeb, jako jsou kybernetická bezpečnost, terorismus, nelegální migrace.“

Tomáš Tuhý

policejní prezident

Policii konkurují strážníci i vojáci

Situace se však ještě může změnit a nová místa vzniknout mohou. Zvažuje se například, že by mohli u policie nově začít sloužit zájemci bez maturity nebo cizinci, kterým je zatím vstup do služebního poměru zapovězen. Snížit by se například mohly také nároky na fyzickou připravenost, což by mohlo přilákat třeba IT odborníky nebo analytiky. 

Dokument problémy zdůvodňuje tím, že nábor policistů dosáhl limitů trhu práce. V zemi je nízká nezaměstnanost a policie je jako subjekt nabízející práci málo konkurenceschopná. Za další negativní aspekty koncepce označuje demografický vývoj, podle něhož se zužuje počet lidí, kteří mohou práci policisty vykonávat, nebo konkurenci armády či městských strážníků, kteří shánějí velmi podobné uchazeče.

Video Události
video

Události: Co bude stát policejní koncepce

Zdroj: ČT24

Ministr Chovanec například dlouhodobě upozorňuje, že není přijatelné, aby byl nástupní plat u bezpečnostních sborů osmnáct tisíc korun, když například na pozici skladníka bývá kolem pětadvaceti tisíc korun. Vnitro plánuje podmínky pro práci u policie zatraktivnit. Od 1. července vzrostou platy o deset procent, plánuje se zrušení 150 hodin povinných přesčasů ročně nebo zavedení náborového příspěvku.

„Pokud se podívám na současné platové podmínky policistů, tak to vnímám jako problém,“ uvedl policejní prezident Tomáš Tuhý, který desetiprocentní navýšení nepovažuje za dostatečné.

Video 90’ ČT24 - Česká policie „model 2020“
video

90' ČT24: Koncepce rozvoje policie

Devět z deseti neprojde testy

Chovanec uvedl, že devět z deseti adeptů na vstup do policejních řad nesplní psychologické a fyzické testy. Jako východisko vidí například změnu v posuzování prodělaných nemocí. Nyní musejí ze sboru odejít policisté, kteří prodělají některé nemoci, i když už jsou zdraví, to by se mělo změnit, uvedl. V případě nižších nároků na vzdělání policistů Chovanec hovořil například o tom, že na některých pozicích už by nemusel být požadován bakalářský titul, pouze maturita.

Plánované posílení policie má vyjít na 8,3 miliardy korun. Peníze půjdou do platů a vybavení nových členů policie. Koncepce počítá s tím, že díky posilám například na každém územním odboru policie vzniknou alespoň dvě speciální hlídky, které budou vyjíždět k nebezpečným situacím. Posily by měly získat všechny celostátní útvary i jednotlivé kraje, aby mohla policejní oddělení fungovat nonstop. Pokud se plány koncepce naplní, tak se počítá například se vznikem nových dálničních oddělení nebo s lepší dostupností letecké služby.