Zeman by už neměl znovu kandidovat, míní Jurečka. Vadí mu prezidentovy výroky a činy

Prezident Miloš Zeman by podle 1. místopředsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky neměl znovu kandidovat. Nevadí mu prezidentův zdravotní stav, ale jeho výroky a činy. Uvedl to uvedl v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Například to, že hradní kancléř Vratislav Mynář je stále ve funkci bez bezpečnostní prověrky, dále mu vadí „vtípky“ prezidenta s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem na téma likvidace novinářů.

Video Otázky Václava Moravce
video

OVM: Podle Jurečky by Zeman neměl znovu kandidovat

KDU-ČSL bude nasazení svého kandidáta na prezidenta řešit po květnovém sjezdu, případně již na něm. Šéf strany Pavel Bělobrádek již dříve řekl, že nepředpokládá, že by sjezd někoho nominoval.

„Miloš Zeman by vůbec neměl kandidovat. S takto závažnými pochybeními si myslím, že tato země si zaslouží lepšího prezidenta.“

Marian Jurečka

první místopředseda KDU-ČSL

Jako další prezidentovo pochybení přidal kauzu s hledáním článku Ferdinanda Peroutky. Jurečka by si přál, aby ještě svůj vztah ke kandidatuře zvážil bývalý předseda vlády a Senátu Petr Pithart.

Video Studio ČT24
video

Politolog: Vládní krizí začala předvolební kampaň, uklidnění čekat nelze

Politolog: Vládní krizí začala předvolební kampaň, uklidnění čekat nelze

OVM: Podle Jurečky by Zeman neměl znovu kandidovat

OVM ke končící vládní krizi s Jurečkou, Hegerem a Brabcem

ANO se ještě nerozhodlo

Místopředseda hnutí ANO a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) uvedl, že přestože šéf strany Adnrej Babiš odmítá financovat jako kandidáta na prezidenta Martina Stropnického (ANO), strana o svém možném kandidátovi ještě nerozhodla. Podle něj by se mělo uskutečnit referendum uvnitř hnutí, rozhodnout by se mělo během prázdnin.

Heger: Na vině je vláda

Místopředseda TOP 09 v pořadu uvedl, že vláda dovolila prezidentovi celou řadu kroků, které byla na hranici ústavnosti. „My jsme proti tomu protestovali, ale pořád jsme dostávali nálepku destruktivní opozice. Výsledek je teď vidět,“ řekl Heger. 

„Myslím si, že (Zeman) není úplně zdráv, ale je v péči, snaží se, v tomhle bych se ho zastal. Kdyby se i nemocný prezident choval jako výrazný státník s velkým kreditem, tak by všichni jeho zdravotní stav tolerovali,“ uvedl také Heger.